Lázár: Vásárhely agrár-felsőoktatási központ lehetne

Bővül a vásárhelyi mezőgazdasági szakképzés szakirányi kínálata ettől az évtől, derül ki a vásárhelyi közgyűlés Gregus Máté Mezőgazdasági Szakképző Iskola tanévkezdést bemutató beszámolójából. A bővítés egyik indoka, Vásárhely agrármúltján és hagyományain túl az, hogy a nagyobb választható szakmakínálat a jövőben is biztossá tegye az iskola működését és a környék agrárképzését.
A közgyűlésen jelen lévő Lázár János ezzel kapcsolatban többek között, és a szintén beszámolót tartó SZTE-Mezőgazdasági karával kapcsolatban kijelentette, ott ahol az agrár-felsőoktatás nem önálló, mint például az SZTE és Vásárhely esetében, ott a mezőgazdasági kar mostohagyermek. Az SZTE vásárhelyi tagintézményhez való hozzáállását vérlázítónak nevezte. A megszokás és anyagi érdekek miatt tartják csak fent a mai napig, vélte.
Hangsúlyozta, ahhoz hogy ez – mint a nemzet számára kiemelten fontos agrárképzés – megváltozzon, a kormánynak kell bátornak lenni és leválasztani, saját kézbe venni az agrár-felsőoktatást, úgy hogy az országban 3-4 képzési központot alakít ki. Az egyik ilyen központ egyértelműen Vásárhely lenne, agrárhagyományai és múltja miatt – jelentette ki.
Az agárképzés átalakítása egyébként már régóta napirenden van a kormánynál. Simon Attila István, a Földművelésügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára egy 2015 eleji beszédében elmondta, hosszabb távon az a cél, hogy két-három agrárképzési központ jöjjön létre az országban. Ezek a központok az alapképzéstől a doktori iskoláig és a kutató intézetekig lefedik majd a teljes agrár-felsőoktatási és kutatás-fejlesztési spektrumot, míg a többi intézmény specializált, a térségi igényeknek jobban megfelelő területeken nyújtana agrár-típusú képzéseket.
Úgy tudjuk, az is a közeljövő elképzelése lehet, hogy Hódmezővásárhelyen akár kutatóközpont is létesülhetne. Erre a forrást a Modern Városok Program a városra eső részéből kérhetné el Hódmezővásárhely.
A vásárhelyi közgyűlés többi témájáról is hamarosan olvashat portálunkon.