Lázár: nem viccből védekezünk

A magyar kormányfő az Európai Bizottságot hibáztatja a kialakult válságért. Szerinte el kellene venni a hatalmi jogköröket Brüsszeltől. Várható egy nyílt Junker-Orbán párharc?
Nem személyes konfliktusról beszélünk, a kérdés az, átadunk-e újabb jogköröket Brüsszelnek, és engedjük-e, hogy olyan, a magyar államiság szempontjából kulcsfontosságú kérdésben, mint ki éljen Magyarországon ne a magyar emberek, hanem brüsszeli bürokraták döntsenek.
Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
A Brexit után sokakban felmerült Junker úr menesztésének lehetősége. Orbán Viktor akkor úgy nyilatkozott: nem az a cél, hogy a bizottság elnökét gyengítsük, össze kell fognunk. A magyarok elkötelezettek Európa iránt, de nem akarnak bevándorlást és betelepítést. Brüsszellel van problémánk, nem Európával.
A német tartományi választásokon Merkel pártja, a CDU jelentősen visszaesett, míg a bevándorlást ellenző AfD szinte nulláról parlamenti párttá avanzsált…
Az európai választópolgárok tavaly ősz óta tiltakoznak a kontroll nélküli bevándorlás miatt, az európai vezetőket azonban még ez sem kényszerítette irányváltásra.
Milyen következményei lehetnek, ha Európában megerősödnek a radikális pártok?
A német vagy francia politikusok ma már nem tudják azt ígérni, hogy a következő generáció jobban fog élni az előzőnél. Korábban az EU a világ GDP-jének 33 százalékát adta, ma csak 22 százalékát. Európa lejtőn van, gyengül, amin az európai választópolgárok változtatni szeretnének.
Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
A politika másfél-két éve semmilyen megoldást nem nyújt a súlyos nehézségekre, erre kitűnő példa a bevándorlás. A nyugat-európaiak kiábrándultak a régi pártokból, új politikusokat, új pártokat és új megoldásokat akarnak. A következő év komoly változásokat hozhat Franciaországban, Németországban, Hollandiában és az Egyesült Államokban.
A választópolgárt nem lehet számon kérni a véleményéért, azokat kell számon kérni, akik rossz politikája ezt eredményezte.
Apropó, USA. Változna-e az EU politikája, ha a tengerentúlon republikánus győzelem lenne?
A kérdés sokkal inkább az, milyen Európa-politikát folytat majd az új amerikai elnök. Magyarország úgy gondolja, hogy az EU-ból kilépő Nagy-Britannia híd lehet az angolszász világ, így az USA felé is.
Szeretnénk, ha Amerika részt vállalna az európai ügyekből, de nem ideológiai exportot kell megvalósítania.
Az európai vezetők újra és újra összeülnek tanácskozni, majd savanyúan jegyzik meg, hogy az álláspontok nem közeledtek. Miért beszélnek el egymás mellett a V4-ek és Brüsszel?
A V4-ek álláspontja egyértelmű: nincs szükség migrációra. A nyugat-európai vezetők ezzel szemben nem megakadályozni, hanem megszervezni akarják a bevándorlást. A tanácskozások arról szólnak, hogy az illegitim migrációt, hogyan lehet legalizálni, és egy állandó, kötelező elosztási mechanizmus segítségével folyamatossá, a jövőnk részévé tenni.
Sokáig lehet még két malomban őrölni?
Fotó: Vásárhely24/Frankó Máté
Ha a népszavazás kudarccal végződik, Brüsszel le fog nyomni bennünket. A magyar kormánynak megerősítésre van szüksége, mert nem elég erős ahhoz, hogy ezt a csatát megnyerje. Brüsszel csak a néptől fél, csak a nép szavából ért.
Tegyük fel, hogy érvényes lesz a népszavazás, és a magyarok nem kérnek a kvótákból és a betelepítésekből. Ön szerint lesz olyan európai ország, aki követi a magyar példát?
Az biztos, hogy hivatkozás lesz.
A miniszterelnök egy interjúban arra utalt, hogy baloldali városvezetők migránsok befogadásáról tárgyalnak Martin Schulz-cal, az Európai Parlament baloldali elnökével. A szegedi polgármester cáfol.
Az európai baloldal egy internacionalista szervezet. A baloldali politikusaink állandó kapcsolatban vannak az Európai Parlamentben vagy az Európai Bizottságban működő baloldali csoportokkal. Gyurcsány Ferenc például rendszeresen jár Brüsszelbe, hogy egyeztessen az EU baloldali vezetőivel.
Martin Schulz pozitív példaként hozta föl Szegedet egy interjúban, hogy ez a város kész befogadni migránsokat. Erről azonban azt gondolom, először a szegedieket kellene megkérdezni.
A Magyar Kétfarkú Kutyapárt 30 millió forintot költ ellenkampányra, kétszer annyit, mint az MSZP. Számítottak arra, hogy ebben a kampányban a kutyapárt komolyabb ellenfél, mint a demokratikus ellenzék?
Forrás: Youtube.com/Vásárhely24
A kutyapárt általában vicces, ez azonban nem egy humoros kérdés. A valódi politikai menekültek sincsenek vicces helyzetben, ahogyan a gazdasági bevándorlók sem viccből indulnak el és mi sem viccből védekezünk. A népszavazás az utolsó esélyünk, hogy megakadályozzuk a kötelező betelepítést Magyarországra.