Lázár magas állami kitüntetést adott át Árva Lászlónak és Kovács Gábornak

Csak a kétségbevonhatatlan teljesítmény az, ami a nemzeti büszkeség aranyfedezetét biztosítja – jelentette ki Lázár János csütörtökön Budapesten, amikor a Pesti Vigadó épületében állami kitüntetéseket és miniszteri elismeréseket adott át augusztus 20. alkalmából.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt: a hőzöngő nacionalizmust a teljesítmény különbözteti meg az egészséges nemzeti büszkeségtől. Megjegyezte, “legkiválóbb honfitársaink egyéni teljesítménye végül közösségi élménnyé válik” és a legitim nemzeti büszkeség része, forrása lesz, legyen szó akár a nagyközönség által is látható eredményről, akár a hétköznapok csendes kiválóságáról. A miniszter azt mondta, Magyarországgal is megesett történelme folyamán, hogy alattvalója volt egy nagy-nagy birodalomnak, “vagy manapság, nem is olyan régen, engedelmes piaca egy hatalmas piacnak, semmi több, a nagy történelmi fordulatok így aztán mindig a szuverenitás visszaszerzéséről szólnak, annak a jognak a visszaszerzéséről, hogy az életünket meghatározó döntéseket mi magunk hozhatjuk meg”.
Lázár János – a riói olimpián tartózkodó Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere képviseletében – azt is kiemelte: a nemzeti kultúrát mindenkihez el kell juttatni, ezért “ne elégedjünk meg azzal, hogy az csupán az elit luxuscikke marad”, különösen, akkor, amikor az “egy kulturális felső tízezer kiváltsága”.
Lázár János magas kitüntetést nyújtott át többek között Kovács Gábornak és Árva Lászlónak.
A Magyar Érdemrend középkeresztje elismerésben többek között Kovács Gábor, a Bankár Holding Zrt. igazgatóságának elnöke, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány és a Kakasszéki Emberekért Alapítvány alapítója.
Kovács Gábor 1957-ben született Orosházán. A moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Főiskoláján 1975-1980 között folytatott tanulmányai végeztével nemzetközi gazdasági kapcsolatok szakon szerzett oklevelet. 1980-tól a Magyar Nemzeti Bankban dolgozott, ahol később Fekete János munkatársa volt. 1985-től a budapesti Citibank első ügyvezető igazgatója volt, 1989-től 1991-ig pedig a londoni Citibank alelnöke. 1991-ben Magyarországra visszatérve megalapította a Bankár Kft.-t, amelynek ügyvezető igazgatója, majd a cég részvénytársasággá alakulása után elnök-vezérigazgatója lett.1998-ban megnyitja Magyarország első magánkórházát a Telki Kórházat.
Befektetőként felismeri, hogy a hazai orvos- és ápolóképzés tudásbázisán van helye egy szolgáltatásaiban ezt képviselő magánintézménynek. 2003. november 8-án 3 milliárd forintos alaptőkével megalapította a Kovács Gábor Művészeti Alapítványt, 2004. április 20-án megnyitotta a KOGART Házat. 2004-ben megvásárolta, majd a teljes körű rekonstrukciót követően 2010-ben új rendeltetéssel nyitotta meg a Sopronbánfalvi Pálos-Karmelita Kolostort melynek 2015-ig tulajdonosa volt.
Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott: Árva László, a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium és Általános Iskola igazgatója és tanára.
Árva László 1963. július 30-án született Makón. Az általános iskolát Maroslelén végezte, majd 1977-ben a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Gimnáziumban tanult tovább. Humán kultúra és a művészetek iránti érdeklődéséből adódóan a szegedi egyetem magyar- történelem szakára jelentkezett. Az egyetem után, kisebb kitérőt követően, visszatért Hódmezővásárhelyre, egykori iskolájába, a Bethlen Gábor Gimnáziumba, és itt tanított irodalmat és történelmet. Az iskola tanáraként részt vett az 1991-ben bevezetett nyolcosztályos gimnáziumi képzés szakmai programjának kidolgozásában. 1995-ben sikeresen megpályázta az újjászervezett Hódtói Általános Iskola és Gimnázium igazgatói állását. Vezetése alatt az iskola sikeres profilváltást hajtott végre, eredményeit elismerik a városban és egyre inkább a városon kívül is. Emellett az iskola a város kulturális életének is meghatározó tényezőjévé vált. 2001-ben az intézmény felvette Németh László nevét.
1999-ben fejezte be tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetem Műszaki Pedagógiai Tanszékének közoktatás vezetői szakán, ahol pedagógus szakvizsgával egyenértékű végzettséget szerzett. Szakdolgozatában a magyar tanügyigazgatás történetét dolgozta fel. Vezetői munkája mellett legalább olyan fontosnak tartja tanári hivatását is, így máig tanítja mindkét szakot. 2000 óta érettségi elnökként és tanügyigazgatási szakértőként is több megbízást kapott, amelynek eredményekén a közoktatás több szintjére nyílt rálátása. A Bethlen Gábor Alapítvány Márton Áron Emlékéremmel tűntette ki 2014 novemberében. 2015. január 1-től elérte a mestertanári fokozatot.
A Magyar Érdemrend tisztikeresztjét 31-en, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét 43-an, a Magyar Arany Érdemkeresztet 48-an, a Magyar Ezüst Érdemkeresztet 29-en, a Magyar Bronz Érdemkeresztet 19-en vehették át az ünnepségen. A Népművészet Ifjú Mestere-díjjal hét, Bessenyei György-díjjal öt, Szinnyei József-díjjal négy, Móra Ferenc-díjjal három, Pauler-Gyula-díjjal két, József Attila- és Liszt Ferenc-díjjal egy-egy művészt ismertek el.