Egy hét történelem

A Vásárhelyi Történelmi Kör szervezésében létrejött eseményen nyolc napon keresztül, naponta több előadó mutatja be az általuk kutatott terület legfrissebb eredményeit.
„A találkozónak az a lényege, hogy nem egy tematikus konferencia, tehát nem egy adott témára van felfűzve, hanem a rendező elv a kronológia. Ötletszerűen minden évben adunk történelmi események évfordulója kapcsán felhívást a meghívónkban, hogy azoknak, akiknek van a témába vágó előadásuk, kutatási témájuk, azok hozzák el, és mondják el az eredményeiket.” – mondta el Dr. Szabó Pál PhD. történész, jogász, a Délvidék Kutató Központ és a Nemzeti Művelődési Intézet munkatársa, Magyar Írószövetség tagja, a Szegedi Írók Társasága elnöke, a Vásárhelyi Történelmi Kör társelnöke.
A rendezvény a kilenc év alatt kinőtte magát, így nem csak Hódmezővásárhelyről, hanem az ország minden pontjáról érkeznek előadók.
A konferencián nem mindenki juthat előadási lehetőséghez, hiszen a kutatásokat tudományos eszközökkel, történettudományi módszerekkel tudni kell igazolni. A prezentációk közt hallhattak az érdeklődők technikatörténetről, fegyverekről, lőporvegyészetről, valamint az összes történelemhez kapcsolható témáról.
A találkozó védnökei Bokorné Nagy Katalin régész, nyugalmazott múzeumigazgatóhelyettes, Dr. Kacziba Ágnes PhD. nyelvész, egyetemi docens (SZTE-BTK, Szláv Intézet), a Vásárhelyi Történelmi Kör társelnöke, Dr. Szabó Pál PhD. történész, jogász, a Délvidék Kutató Központ és a Nemzeti Művelődési Intézet munkatársa, Magyar Írószövetség tagja, a Szegedi Írók Társasága elnöke, a Vásárhelyi Történelmi Kör társelnöke, önkormányzati képviselő. Dr. Szikora István a Szabadkai Magyar Ház történelmi előadássorozatának szervezője, vitéz Pintér István történész, a Vitézi Rend Csongrád megyei törzskapitánya voltak.
A előadások után egy úgynevezett kerekasztal beszélgetést tartanak, ahol az előadók válaszolnak a közönségben felmerül kérdésekre. A találkozó augusztus 13-án kezdődött, és 21-ig tart.
Sz.Viktor