Elfeledett történelem: hadifoglyok ezrei sínylődtek egykor a szegedi börtönben

A Szegedi Fegyház és Börtön történetével kapcsolatos kutatások egy, az intézet múltjának a közvélemény előtt még nemigen ismert időszakára bukkantak: kiderült, hogy a Vörös Hadsereg 1944 szeptemberétől 1945 májusáig katonai hadifogolytábort tartott fenn az épületben.
A tábor fennállása alatt több mint tizenkétezer ember sínylődött itt; közülük – a szegényes élelmezés, a rossz higiénés viszonyok, az embertelen körülmények és a rossz bánásmód miatt – több mint háromezeren sohasem térhettek haza.
A hadifogolytábornak még nincs emlékhelye Szegeden. Az intézmény most konferenciával készül megemlékezni az áldozatokról – ennek kapcsán túlélők felkutatásában és tárgyi emlékek felajánlásában kérik a lakosság segítségét – olvasható a megyei kormányhivatal portálunkhoz eljuttatott felhívásában.
A hadifogolytábor történetének és a korszak hiteles bemutatásának érdekében a szervezők kérik azokat a túlélőket, hozzátartozóikat, vagy az ügyet egyébként segíteni szándékozókat, hogy a birtokukban lévő tárgyi, okirati vagy fényképes emlékeket bocsássák a megemlékezők rendelkezésre. A felajánlásokat a Szegedi Fegyház és Börtön címére ( 6724 Szeged, Mars tér 13., vagy postafiók: 6701 Szeged, Pf.: 458.) kell eljuttatni.
Mindezeket a kiállítást követően kérés esetén a szervezők visszaküldik. A többi tárgyból egy, a témával foglalkozó állandó kiállítás készül majd.
(Borítókép: illusztráció; forrás: Ujvári Sándor)