Brexit: Megunta az Európai Parlament a britek totojázását
Megunta az Európai Parlament a brit EU-referendum utáni totojázását: az EP néppárti, szocialista, liberális és zöld frakciói egy közös indítványban felszólították David Cameront, a szigetország – leköszönő – miniszterelnökét, hogy minél hamarabb – lehetőség szerint már a tagállami vezetők keddi csúcstalálkozóján – indítsa el az unióból való kilépéshez szükséges jogi procedúrát.
Nyilatkozatuk szerint gyors és következetes intézkedést kíván a brit szavazói akarat, de az EU érdekeit sem szolgálja a bizonytalanság és a piacok nyugtalansága.
Az EP-ülésen Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is felszólalt. Szavai szerint sem hivatalos, sem informális tárgyalásokról nem lehet szó, amíg Nagy-Britannia nem aktiválja az Európai Unió Lisszaboni Szerződésének a tagországok kilépését szabályozó 50. cikkelyét. Hozzátette, a referendumot követően levélben figyelmeztette az uniós biztosokat és a bizottság főigazgatóit, hogy nem kerülhet sor titkos tárgyalásokra.
A frakciók mellett Juncker is a helyzet mielőbbi tisztázásra szólította fel Londont.
Nem engedhetjük meg magunknak ezt a bizonytalanságot – figyelmeztetett a bizottság elnöke, egyúttal hozzátette, rendkívül szomorú a brit népszavazás eredménye miatt, de tiszteletben tartja az ország többsgi szavazóinak döntését.
Manfred Weber, az Európai Néppárt képviselőcsoportjának vezetője már keményebb hangot ütött meg. Kijelentette véget kell vetni Európában a populista retorikának, annak, hogy mindenért Brüsszelt hibáztatják. Felelősség vállalására van szükség. Ki kell állnunk az egyesült, békés és toleráns Európa eszméjéért – mondta a politikus.
Gianni Pittella, a szociáldemokrata képviselőcsoport vezetője már egy finombban fogalmazott: kijelentette, „semmilyen referendum nem törheti meg a történelmi, kulturális és világnézeti kapcsolatot a brit nép és Európa között”.
Az EP liberális frakcióját vezető Guy Verhofstadt már a kilépést támogató brit erők kampányáról beszélt. Úgy vélekedett, leginkább a félelem atmoszférája, a negatív érzelmek felkorbácsolása volt a sokkoló, nem pedig az, hogy miként döntöttek a brit választók.