Navracsics Szegeden: sokat veszíthet Nagy-Britannia a kutatás-fejlesztés és a felsőoktatás területén
A kutatás-fejlesztés és a felsőoktatás területén jelentős veszteség érheti Nagy-Britanniát az unióból történő kilépés miatt – jelentette ki Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kultúráért, oktatásért, ifjúságért és sportért felelős tagja pénteken, a Szegedi Tudományegyetem egy rendezvényén.
A politikus szerint a brit egyetemek, kutatóintézetek óriási haszonélvezői voltak az integrációnak, jelentős források áramlottak a szektorba. Fontos, hogy a kialakult kutatói együttműködések továbbra is gyümölcsözőek legyenek – tette hozzá.
Navracsics Tibor mindazonáltal leszögezte: az Európai Bizottság tiszteletben tartja a brit választópolgárok döntését.
A népszavazás eredménye önmagában még nem jelenti a kiválási folyamat kezdetét, a távozni kívánó tagállamnak jeleznie kell szándékát, ezt követően határozzák meg a tárgyalások menetrendjét – közölte a magyar uniós biztos, egyúttal hozátette, David Cameron brit miniszterelnök októberi hatállyal jelentette be lemondását – a tárgyalásokat utódjára hagyva – így őszig még van idő arra, hogy lehiggadjanak a kedélyek.
Navracsics egyébként bízik abban, hogy a tárgyalások során a bizottság az unió érdekeinek képviselete mellett a tagországok állampolgárainak érdekeit is jól tudja majd képviselni.
Sokan Magyarország kapcsán a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok érdekvédelmét jelölik meg az egyik legfontosabb feladatként. Ez a téma érinti Lengyelországot és balti államokat is, így lehetőség nyílik a koordinált fellépésre – mondta.
A fórumon szintén résztvevő Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár azt hangsúlyozta, hogy a magyar kormány még a többi tagországnál is határozottabban mutatta ki, hogy a bent maradást támogatja. A következő időszak fontos kérdése, hogyan fog működni az EU Nagy-Britannia nélkül – közölte az államtitkár.
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora egy székely szólást a helyzethez igazítva úgy fogalmazott, a történtek tanulsága, hogy a medve és a politika nem játék”. A politikai taktikázás balul sült el, a helyzetre azonban európai megoldást kell találni – fogalmazott.
Az akadémikus szerint nem lehet azt mondani, hogy nem történt semmi, és nem lehet megbüntetni a történtekért a briteket. Egy széteső EU és a széteső Egyesült Királyság senkinek sem érdeke – mondta.