Uniós forrásokról tartottak fórumot

A KAVOSZ Zrt. Gazdasági Fórumán – amelyet a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával és partnereivel rendezett meg a szervezet. Mint elhangzott, nyár elején nyitják meg újra a kkv-k kapacitásbővítését támogató pályázati lehetőségeket, amelyből eddig 90 milliárd forintot használtak fel a pályázók.
A fórumon Karsai Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára kiemelte, a kormány 300 milliárd forinttal megemelte a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) idei keretét. Ezzel az intézkedéssel a GINOP teljes, 2700 milliárd forintos összegéből 2200 milliárdot tesznek elérhetővé 2016 végéig a vállalkozások számára. A pályázatok ütemezéséről elmondta, hogy várhatóan nyár elején újranyitják a kkv-k kapacitásbővítését támogató pályázati lehetőségeket, amelyben összesen 165 milliárd forintos keret áll rendelkezésre, és eddig mintegy 90 milliárdot használtak fel.
A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy a kkv-k támogatására további 730 milliárd forint pénzügyi eszköz, újrahasznosítható, “visszaforgó jellegű” visszatérítendő támogatási keret is rendelkezésre áll. Hangsúlyozta, hogy szinte minden támogatási kérelem tartalmaz hiányosságokat. Az irányító hatóságnak érdeke, hogy hiánypótlás nélküli pályázatokat fogadjon be, ezért igyekeznek egyszerűsíteni a folyamatot, de a projekt részletes bemutatásától és a költségelemzéstől nem tudnak eltekinteni.
A 2014-2020-as uniós ciklusban a szükséges önerő biztosítása és a támogatás előfinanszírozása állítja kihívás elé a cégeket – hangsúlyozta Krisán László a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója, majd hozzátette: a Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel az európai uniós pályázati források sikeres felhasználását segíti azzal, hogy a megalapozott tervekkel rendelkező kkv-k elegendő saját önrész hiányában is belevághatnak beruházási céljaik megvalósításába. Január 1-jétől a Széchenyi Kártya Programban még kedvezőbb feltételekkel juthatnak hitelhez a vállalkozások. Az évi nettó 0,55 százalékos kamattal elérhető hitel automatikusan az adott pályázathoz kapcsolható, amennyiben a vállalkozás a pályázat összeállításakor már kalkulált ezzel a pótlólagos finanszírozási igénnyel. Hozzátette: a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel pedig jellemzően csak a projekt befejezését követően folyósított vissza nem térítendő állami támogatások előfinanszírozására szolgál, és az éves nettó kamata mindössze 0,05 százalék, és ebben az esetben is automatikusan megvalósulhat a hitel adott pályázathoz történő igénylése.
Nemesi Pál, a kamara elnöke köszöntőjében a megyei gazdasági önkormányzat kis-és középvállalkozások forráshoz jutását segítő tevékenységéről elmondta: szervezetüknél négy településen, Szegeden, Hódmezővásárhelyen, Makón és Szentesen is lehet igényelni a Széchenyi Kártya Program konstrukcióit, amelyek most rekord alacsony kamatokkal érhetők el. Emellett a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara országosan is egyedülálló módon a Kamarai Alapok pályázati lehetőséggel is segíti a megye vállalkozásait. Ennek segítségével a 12 hónapnál hosszabb folyamatos önkéntes kamarai tagsággal rendelkező cégek és vállalkozók legfeljebb 6 millió forintos, visszatérítendő, kamatmentes támogatáshoz juthatnak, melyet három év alatt kell visszafizetniük. Az elnyert összeget innovációs, gazdaság- és kereskedelemfejlesztésre fordíthatják. Hozzátette: az említett lehetőségek a kkv-k legnagyobb kihívásainak megoldásában is segíthetnek. Így például választ adhatnak az ügyfélszerzés kérdésére, a tapasztalt és képzett munkaerő hiányára, a termelési és bérköltségek fedezetére, valamint a finanszírozási forrásokhoz való hozzájutás kérdésére is.
A Gazdasági Fórumon az érdeklődők első kézből értesülhettek a pályázati lehetőségekről a ProjectMine Pályázati Tanácsadó Kft-től, az MKB Bank pedig a vállalkozás-finanszírozási témakörben képviseltette magát. Mellettük a Magyar Export-Import Bank Zrt. és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt., közös elnevezéssel az EXIM sem hiányzott a programról. Ez utóbbiak célja, hogy a Magyar Kormány Külgazdasági Stratégiájával összhangban a magyar exportőröknek, illetve azok beszállítóinak és vevőinek nyújtott hitelezési, biztosítási és garanciavállalási termékeivel lefedje az exporttevékenység teljes vertikumát, amelyről szintén tájékozódhattak a megyei cégek jelenlévő képviselői.
Forrás és fotók: CSMKIK