Gálával az erőszak ellen – Galériával!

Az Erasmus Plusz Program keretében hétfő óta hat nemzet diákjai, tanárai, vagyis finnek, portugálok, németek, szlovákok, törökök és britek vendégeskednek a makói Szent István Egyházi Általános Iskolában. A találkozásnak nem csupán az a célja, hogy a gyerekek jobban megismerjék egymás kultúráját, oktatását, hanem közösen lépjenek fel az iskolai erőszak ellen. Szerdán a Hagymaházban zenével, tánccal és jelenettel mutatták be, hogyan is képzelik a különféle nációk tagjai ezt a súlyos problémát, illetve mi lehet rá a gyógyír.
– Az egész hetes feszített tempót szerdán egy kicsit oldani akartuk, így délelőtt a Maros-parti kalandparkba kalauzoltuk el a vendégeinket – nyilatkozta Szűcs Péter, a Szignum igazgatója. Ezt követően a Hagymaházban mutatkoztak be. Minden fellépő óriási tapsot kapott. A magyarok hangszeres zenével és néptánccal köszöntötték a jelenlévőket. A portugálok a közös nyelven, vagyis angolul énekeltek, de a kedvünkért, a kulisszák mögött, a delegációval érkező ének-zene szakos tanárnőjük, Ana Paula Baptista egy szomorú dalt, egy úgynevezett fadót adott elő. Íme:
##audio:2735##
A szlovák csapat Nove Zamky-ból, vagyis Érsekújvárról érkezett. – Egy nagyon szemléletes kis jelenettel készültünk, melyben arra hívjuk fel a figyelmet, milyen piszkálódásoknak, gúnyos tréfáknak vannak azok kitéve egy-egy iskolában, akik esetleg más a vallásuk, más a bőrszínük – tudtuk meg a Roman Kutnertől. A Bethlen Gábor Alapiskola tanára nagyon jól beszél magyarul, így nem volt szükség az angolra.
A finnek népdalban, a britek rapben, a törökök pedig egy kis drámában adták elő, miért is rossz az iskolai bántalmazás. A német delegáció pedig levetített egy rövidfilmet, melyet még otthon készítettek ebben a témában. A jelenlévőket Farkas Éva Erzsébet makói polgármester köszöntötte. Az előadások végén az összes nemzet képviselője felment a színpadra és együtt énekelték el azt a dalt, mely az összefogást hirdette. A szerdai napot a Hagymatikumban zárták a vendégek.
Munkatársunktól. K.