10 dolog, amit megtanultunk a lakásfelújítás során
Eddig még nem beszéltem olyan emberrel, aki a lakásfelújítás alatt ne akart volna legalább háromszor gutaütést kapni, kétszer válópert beadni, és legalább egyszer elzavarni a munkásokat az otthonából a folyamat során tapasztalt nehézségek hatására. Egy dolog tartja ilyenkor a megrendelőben a lelket: milyen jó lesz, ha a munkások elmennek a házból, ő pedig magányosan ül a csodaszép lakásában és végre megkezdődhet a takarítás. De azért eddig a pontig vár rá néhány tanulófolyamat.
Végeztem egy kis közvélemény kutatást, és persze hozzáadtam a saját tapasztalataimat is, hogy felkészítsük a leendő lakásszépítésre vállalkozó olvasókat a legjobbakra.
Mi az, amit megtanulnak az emberek a lakásfelújítás során?
1. Nem szabad a mestereket a saját megoldásukra bíztatni, mert a későbbiek során konfliktust szül a nézőpontok, igények különbözősége. Van, aki kifejezetten szereti, ha ferde a szoba fala. Akár sikkes is lehet, de nem biztos, hogy minden megrendelő örül az egyedi kivitelezésnek.
2. Nem szabad spórolni a papírral. Ami tapad, az ragad. Ami le van írva, az bizony le van írva, tehát visszakereshető. A legjobb, ha listát készítünk, hogy milyen munkát szeretnénk elvégeztetni. Tegyük mindezt a legnagyobb pontossággal, részletességgel.
3. A munkálatok végéig rugalmasnak kell lennünk. Előfordult, hogy a vízmelegítő beszerelésekor a hideg és a meleg víz fordítva lett bekötve. A probléma orvoslása kimerült annyiban, hogy a megrendelő ne vegye figyelembe a csapon lévő jelzéseket. Különben is, azok csak színek. Legyen rugalmas, és tanulja meg az új rendszert. A kék a meleg, a piros a hideg. Mi ezzel a gond? Merjünk legalább egyszer az életben kilépni a komfortzónából!
4. Vegyük elő a mediációs tanulmányaink során szerzett ismereteinket, vagy iratkozzunk be a felújítás előtt egy képzésre. Ugyanis könnyen előfordul, hogy a munkálatok során két szakipar képviselője egymásra mutogatva kezd veszekedni a félresiklott mű miatt. Akár az is megtörténhet, hogy a vita hevében az egyik szaki szándékosan olyan kivitelezést választ, amivel megnehezíti a másik mester munkáját. Az ilyen ringben a megrendelő kívülálló, kár is beleszólnia, hacsak nincsenek vitás helyzetet rendező képességei. Akkor viszont még a jelentkező plusz költségek előtt dobja be magát.
5. Ha el kell szaladni csempéért, nyugodtan fakadjon ki a boltosnak, hogy milyen nehéz ép elméjűnek maradni a felújítás során. Megértően fog bólogatni. Sőt, még azt is mondja majd, hogy nem te vagy az egyetlen, aki így járt. Hiába nem vagy kárörvendő, ettől azért egy kicsit jobban érzed majd magad. A feszült helyzetben csodát tesz egy kétperces beszélgetés, amitől újra látható emberként tekintesz majd magadra.
6. Vásárold fel a festékbolt összes fóliáját. Időt és energiát spórolsz azzal, ha mindent a saját kezeiddel lefóliázol. Ki ne hagyd az ágyat, a szekrényt, az akváriumot, a szőnyeget, a ruhaszárítót, a mindenséget. Hidd el, a fólia jóbarát.
7. Amit ne is szervezz be a munkálatok idejére: fodrász, műkörmös, kozmetikus. A hajad úgyis porban fog tocsogni a munkálatok ideje alatt, meg őszinte leszek, utána még vagy két hétig. A körmeid a sok takarítástól feláznak és letörnek, a bőröd pórusai meg non-stop el lesznek tömődve a finom porral. Pénzkidobás ilyenkor szépségszalonba menni.
8. Ne veszekedj! Ez lesz az egyik legnehezebb dolog. Ne vitázz, ne vádaskodj, ne okolj senkit a felfordulásban elszenvedett hiányosságok miatt. A párodat kifejezetten hagyd békén, hisz neki is épp oly nehéz ez az egész, mint neked. Sőt! Legyél az, aki látja a félig teli poharat és próbáld ezzel emelni a pincébe csúszott életkedveket. Később, mikor ültök meghitten a csodaszép lakásban, hálás leszel azért, hogy nem adtad be a válópert.
9. Ne bízz D. Nagy Lajos dalszövegében! Nehogy alkoholba fojtsd a bánatod, mert nem fogsz tudni résen lenni, és józanul követni a házadban történő változásokat. Ha aznapos leszel vagy másnapos, ki fogja észrevenni, ha fejjel lefelé van néhány mintás csempe a falon, vagy, hogy rossz csőbe kötik az elvezető csövet és terjengeni kezd a szép, tiszta lakásodban a bűz, vagy ha az álmennyezet építésekor fent felejted véletlenül a telefonod? Ugye.
10. Folyamatosan fejleszd a matematikai tudásodat és a bankszámládat! Az előre egyeztetett anyagköltség, a munkadíj, az újabb anyagok költsége, a váratlan plusz munkák költsége, az eltört padlólap, a véletlenül kiütött szúnyogháló, a kényszerből történő újabb szakipar képviselőjének bevonása mind – mind igényli a fejszámolást. Ha nem követed szemmel és fejjel a számokat, meg fogsz lepődni a nóta végén. Ami addig négyszázhuszonhatezer-kétszázötvenhat forintnak volt lebeszélve, az a munkálatok végére – nem tudom, talán a lakás értékének emelkedése miatt – de úgyis legalább a duplája lesz.
+ 1: Ne felejtsd el, hogy minden csak átmeneti. Kellő humorral a nehézségek is könnyebben megoldhatóak. A mesterek is emberek, és valószínűleg nekik is van egy ilyen tizes listájuk, csak ott a megrendelő áll a középpontban.
/A cikkben szereplő problémák egyike sem ütötte fel a fejét a nálunk történt lakásfelújításkor. Az általam ismert szakemberek, munkafolyamatok mind kivételek. Bárminemű hasonlóság a véletlen műve./