Ha nem boldogulunk tavasszal

Ahogy tapasztaltuk, sajnos nem volt igazi tél, ami nem csak a kultúrnövényeink áttelelésében volt segítség, hanem bizony gyönyörűen átteleltek a gyomok is. „A fejlődő gabonatábláinkon, ahol nem volt őszi gyomirtás, ott megjelentek elég erősen – szakmailag nevezve – a T1-es és T2-es gyomnövények. A vadrepcét szeretném kiemelni, az árvacsalánféléket, a veronikaféléket, a tyúkhúrt, galajt, mely szőnyegszerűen, hol erősebben, hol gyengébben telepedett meg, és fejlődik a fejlődő gabonatábláinkon” – kezdte a műsor során Sipos József. Majd így folytatta: „Sokan azt mondják: nem baj, majd kitakarítom most, összekötöm a gombaölő-szeres kezeléssel – ezzel szemben én azt szeretném javasolni, hogy ne így gondolkodjunk! Ha lehetőségünk van rá, és ismerjük a területet, ha belvizes, ha nagyon erős gyomfertőzéssel bír, akkor ősszel végezzük el a gabonákban is a gyomirtást, gyomszabályozást annak érdekében, hogy a versenyből kikapcsoljuk a gyomnövényeket és erősen, szépen tudjanak fejlődni a kultúrnövények.”
Azonban a kérdés felmerül, hogy ha mégis most indulunk tavasszal neki a munkának, akkor mi a teendő, erre a növényorvos jó tanácsa ez: „Mérlegelnünk kell azt, hogy a növényeink erősek-e, fejlettek-e, megelőző jelleggel töltsük fel már előre az állományt gombaölő-szerekkel, és kapcsoljuk össze a gyomirtásos kezelést. Erre a BAYER-nek több fajta készítménye áll a rendelkezésre” – és kezdte sorolni. „Kezdetben a szekátoros gyomirtó-szerrel, mely két hatóanyaga révén, a kétszikű gyomnövények ellen megfelelő hatékonysággal dolgozik 0,15 liter/hektáros dózisban, 2-3 nóduszos állapotig lehet használni. Kombinálható a probléma gombaölő-szeres kezeléssel, de mindig tegyünk mellé keserűsókat és lombtrágyákat is” – figyelmeztetett a szakember.
Kiemelte, hogy „a BAYER gombaölő-szerei nagyon erősek, ezek közül is a Falcon Pro nevű készítményünket, amely három hatóanyagú, így most a levél-, szárvédelemre 0,75 liter/hektáros dózissal, míg kalászvédelemre 1 liter/hektáros dózissal áll rendelkezésre”. De arról is szót ejtett, hogy mi a teendő, ha egyszikű problémával állunk szemben: „Akkor a Huszár aktív nevű termékünket tudom ajánlani, 10 hektáros kiszerelésben, és a régi, jó öreg, bevált Puma mindig rendelkezésre áll, és ugrik az egyszikű problémára.”
„Zantara nevű termékünk levél-, szárvédelemre az árpa második kezelésének kiváló terméke, zöldít, széles levélfelületet és erős levéllemezeket alakít ki – tényleg egy gyógyszer a gabonáknak –, a kalászvédelemre akár Falcon Pro 1 literrel, vagy Prosaro nevű termékünk áll rendelkezésre, mely a fuzárium elleni zászlóshajó” – fogalmazott. Valamint még arra is jutott türelme Sipos Józsefnek, hogy kicsit tisztázza a legutóbbi kifejezést: „A fuzárium egy gombabetegség, több fajtája van, és azon belül is a kalász-fuzáriózis egy óriási probléma, az emberi táplálkozás és az állatok takarmányozásában toxint termel, és káros szaporodásbeli problémákat okoz – ezért mondom, hogy ne tessék elfelejteni a Prosarot” – zárta le a növényorvos gondolatát.