Bűbájos sörényes farkassokkal gyarapodott a szegedi állatkert

Három bűbájos sörényes farkas született a Szegedi Vadasparkban. A kölykök még februárban látták meg a napvilágot az első fotók azonban csak most készültek el róluk.
Az állatok érkezése kisebb szenzációnak számít, lévén tizenöt évvel ezelőtt született utoljára példány e fajból a Tisza-parti városban, más magyarországi állatkertekben pedig nem is él egyetlen egy sem.
Forrás: Szegedi Vadaspark/Endrédi Lajos
A sörényes farkasok leginkább csak a méreteiket tekintve tűnnek farkasoknak, viselkedésükben, alkatukban sokkal inkább egy hosszú lábú rókára emlékeztetnek.
A legmagasabb kutyaféle ragadozó Dél-Amerika füves-bozótos térségeinek, mocsarainak lakója. A vékony, hosszú lábak előnye is főleg ezen élőhelyen érvényesül, ahogy a magas fűben járva keresik zsákmányukat. Kisebb állatokkal, leginkább ízeltlábúakkal táplálkoznak, de nagyon sok növényi táplálékot, főleg gyümölcsöt is fogyasztanak. Az első európaiak, akik találkoztak velük, ezt nem is akarták elhinni a nagyságuk láttán, és jószágaik védelmében láttak hozzá az irtásukhoz – olvasható a vadaspark ismertetőjében.
A szakemberek szerint az orvvadászat mellett leginkább a természetes élőhelyük folyamatos csökkenése, pusztulása veszélyezteti őket, számos farkas pusztult el az elmúlt években elgázolva a közutakon.
Forrás: Szegedi Vadaspark/Endrédi Lajos
Bár a sörényes farkasok párkapcsolatban élnek, sűrűbben csak a párzási időszakban találkoznak, amúgy többnyire egymástól függetlenül mozognak és vadásznak a területükön. A kicsik közel két hónap vemhesség után látják meg a napvilágot a sűrű növényzet rejtekében. A Szegedi Vadasparkban a biztos búvóhelyet a házuk jelenti, amelyből még nem kezdtek el kijárni a kölykök, hogy felfedezhessék a kifutót. Így egyelőre még nem tudjuk ígérni, hogy biztosan látni fogja őket az, aki a napokban tervezi felkeresni az állatkertet – de néhány hét múlva feltehetően változni fog a helyzet – írja az állatkert.
Bár az kicsik még igen félősek, a gondozóiknak annyit már sikerült megállapítaniuk, hogy két nőstényből és egy hím farkasból áll a vadasparki farkasalom. Március 18-án, azaz most pénteken ugyanakkor egy tüzetesebb állatorvosi vizsgálaton is átesnek. Mindezeken felül megkapják a kutyafélék kötelező oltásait, valamint az egyedi azonosíthatóságukat szolgáló microchipjüket is.