Egy nagy marék ezüst Vásárhely határából


A fent kezdett történet 2009 december 14-én indult, miután bejelentés érkezett Kingécen, Vásárhely határában “amatőr kincskeresők” lázasan kutatnak egy fasor tövében. A Tornyai János Múzeum régészei a helyszínre siettek, meg is találták a vakondtúrásra emlékeztető lyukakat és gyorsan cselekedve a terület felkutatásába kezdtek fémdetektorral.
Hamar néhány régi érmére bukkantak, majd terület leletmentő feltárása során összesen 67 darab Fedinánd-korabeli, 16. századi ezüsttallér került elő a sarjadó őszi búza alól.
Mivel mára minden feltétel adott, Hódmezővásárhely legjelentősebb középkori éremkincséből február 11-én, csütörtökön 17 órai kezdettel nyílik kiállítás a múzeum földszintjén. A kiállítást szerda délutánra már be is rendezték. A tallérok 1526/27 és 1594 között, egy közel 70 évet felölelő időszak alatt készültek. Az éremlelet 66 veretét összesen 28 kibocsátó készíttette, 31 különböző verdében. A múzeum munkatársai az éremkincs legfiatalabb darabjából arra következtetnek, hogy az erszény tulajdonosa nem sokkal 1594-et követően áshatta el vagyonának egy részét. Az egyik veret azonban egy korabeli hamisítvány, egy ezüstfóliával bevont rézkorong.
Egy-egy ilyen tallér akkoriban fogadóban elköltve több hordónyi főzött sört érhetett, 66 társával egy könnyű lovas katona egész évi (igen magas) fizetése, vagy összességében a közeli Lele falu török felé kötelező valamely adótételét tette ki 15 évre – becsülte meg kérdésünkre Csányi Viktor régész.
A látogatókat számos fotó és illusztráció vezeti be középkori pénzverés világába, és mivel még számos érdekesség derülhet ki a leletről, azt a megnyitón tartott beszélgetésen bárki megtudhatja, mi többet nem is árulnánk el.
Az igazalmas és látványos kiállítást a megnyitót követően 12-étől tekintheti meg a nagyközönség.