Lázár: nem tudtunk érdemben javítani az ország versenyképességén

Az ország versenyképességének javítása érdekében van szükség a bürokráciacsökkentésre – erről Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt hétfő reggel az M1 hírműsorában.
A politikus szerint lassú, körülményes és nehézkes a hivatali ügyintézés Magyarországon, így a közigazgatási rendszer átalakításának legfontosabb célja, hogy felgyorsítása, leegyszerűsítése és olcsóbbá tegye azt.
A kancelláriaminiszter megismételte a korábban bemutatott számadatokat, miszerint Magyarországon 4 millió 300 ezer ember fizet a munkája után adót, közülük azonban 1 millióan a közszférában dolgoznak, vagyis a versenyszféra 3,3 millió dolgozója „fizeti ki” minden hónapban az 1 millió állami alkalmazott bérét.
Hozzátette, míg nálunk az állami foglalkoztatottak aránya 20 százalék, addig Ausztriában és Németországban 10, Szlovákiában pedig 13 százalék.
Forrás: MTI/Marjai János
Az állami alkalmazottak magas száma összefügg azzal, hogy az elmúlt években – a kiváló gazdasági programok ellenére – sem tudtuk a versenyképességünket érdemben javítani – mondta a miniszter.
Szavai szerint az elmúlt 30 évben az állami bürokráciacsökkentés elől a tisztviselők mindig „háttérintézményekbe menekültek”, a kormány ezen is szeretne változtatni.
A cél, hogy az állam irányítása egyszerű és átlátható legyen: minisztérium, kormányhivatal és járási hivatal. A kiszervezett állami hivatalok pedig visszaballagjanak a minisztériumokba – közölte a politikus.
Lázár János szerint a bürokráciacsökkentéssel megtakarított pénzt a rendszerben hagyják, és azt a közszolgák bérfejlesztésére fordítják.
A miniszter úgy látja, ha alacsony a munkanélküliség, érdemes megfontolni a lehetőségét annak, hogy az emberek lépjenek ki az állami szolgálatból, és találjanak a piacon munkát. Ehhez támogatást is fognak adni, lesz önkéntes kilépési program, karrierhíd, valamint az egykori állami alkalmazottakat foglalkoztató munkaadók kedvezményben részesülnek.