Fegyvert, s vitézt éneklek

Történelmi előadásnak lehettek azok tanúi, akik szombaton ellátogattak a maroslelei könyvtárba. A Fegyvert, s vitézt éneklek mottójú rendezvényen vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó pályafutása, valamint az általa alapított vitézi rend volt a téma. Kovács Ferenc magánkutató és Zetényi Csukás Ferenc író, hadtörténeti kutató osztotta meg a gondolatát a hallgatósággal.
Zetényi Csukás Ferenc Horthyról szóló könyve még 2014-ben jelent meg. A lelei könyvtárban katonaként mutatta be a kormányzót. Elsőként arról beszélt, hogy sorhajókapitányi kinevezést kapott Horthy. A későbbi kormányzó 1914 nyarán két hónapos szabadságra ment, de az Osztrák-Magyar Monarchia hadbalépésével megérkezik a behívója és a Habsburg nevű cirkáló parancsnoka lesz.
Horthy Miklós megítélése mind a mai napig komoly viták tárgya. Az első világháborút követő proletárdiktatúra összeomlása után megszilárdította az államhatalmat. A Magyar Királyság kormányzója volt 1920. március elsejétől 1944. október 16-ig. Maroslelén elsősorban haditengerészként mutatta be Zetényi Csukás Ferenc és ismertette a katonai pályafutását.
Kovács Ferenc Horthy Miklós által 1920-ban alapított vitézi rendről adott tájékoztatót. A harctereken hozott hősi magatartás jutalmazására hozta létre Horthy a rendet. A tagok a vitéz előnevet felvették, s a rend alapszabálya szerint a legidősebb férfi leszármazott is jogosulttá vált annak használatára. A második világháború után a rendet feloszlatták. A vitézi cím használatát a mai napig is törvény tiltja.
Munkatársunktól. K.