Makóra jön Móra mesebirodalma

Oláh Nóra – Makó
Sikeres volt a makói József Attila Múzeum előző esztendeje, hiszen több mint 180 rendezvénnyel és a tizenötezernél több látogatószámmal zárult. A kulturális élet felpezsdülése, a régi látogatók visszatérése jellemezte az elmúlt évet; érdeklődéssel fogadták a nyári programokat, a Folkudvart, a legifjabbakat bevonzó táborokat és múzeumpedagógiai foglalkozásokat, a Jégkorszak című kiállítást, valamint a hozzá kapcsolódó rendezvényeket. A magasabb látogatói számot a nyitvatartási idő változása – 5 óráig tartó meghosszabbítása, illetve a vasárnapi alkalmak bevezetése – is lehetővé tette – tudtuk meg Badicsné Szikszai Zsuzsanna igazgatótól.
Gyarapodásnak indult a múzeum történeti és néprajzi gyűjteménye is. Helyi lakosok felajánlásaként különböző tárgyak, képeslapok kerültek az intézmény tulajdonába. Emellett a Nemzeti Kulturális Alap által kiírt gyűjtemény-gyarapítási pályázaton is sikerült nyerni, amelynek köszönhetően további néprajzi tárgyak, viseletek beszerzésére nyílik lehetőség.
Tavaly óta néprajzos és egy múzeumpedagógus is erősíti a múzeumot. Azzal, hogy bekapcsolódtak a kulturális közfoglalkoztatási programba, újabb három segítséget kaptak a napi munkájukhoz.
Decemberben Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere engedélyezte (az eddig lezárt állományú) képzőművészeti gyűjtemény további gyarapítását. Így a tavaly bemutatott két Barcsay-kép, és a Rudnay-iskola több festménye is leltárba vehető.
Az idei esztendő nagy lendülettel indul; a programok között három nagyobb és több kamarakiállítás várható. Márciusban a szegedi Móra Ferenc Múzeum „Móra mesebirodalma” című, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt érdekes, interaktív tárlata érkezik Makóra. Júniusban a makói születésű, nemrég elhunyt Kocsis Imre festőművész életmű-kiállítása nyílik meg – Szentendre után második helyszínként. Ősszel régészeti kiállításra invitálják a látogatóikat, ugyancsak a szegedi Móra Ferenc Múzeummal együttműködve.
Az idei esztendő a „Hírös Makaiak” éve – az ezzel kapcsolatos a városi kezdeményezésbe a múzeum is aktívan belekapcsolódik. Az egyik leghíresebb, 135 éve született „makai” iránti tiszteletadásból Galamb József konferenciát rendeznek, de lesz Szirbik Miklós egyháztörténeti konferencia is, illetve zajlanak majd az Istók Margit-napok, a makói zeneiskolával közös szervezésben. Ezekbe a programokba további ismert és kevésbé ismert, helybeli kötődésű személyeket is igyekeznek belevonni.
Várhatóan több kiadvány is napvilágot lát az idén, ezek egy része a „Hírös Makaiak”-kezdeményezéshez kapcsolódik, más részük önálló tematikájú. Az olvasók elé kerül például Espersit János és Tornyai János levelezése, de lesz Szent György-napi kiadvány, valamint megjelenik az alföldi pásztorélettel kapcsolatos kutatások írott dokumentuma is.
A múzeum fontos törekvése a rendhagyó órák ajánlása az iskoláknak – ezek a múzeumpedagógiai foglalkozások igyekeznek lehetőséget nyújtani a diákoknak, s velük együtt a város lakóinak a gyökerek, a helyi hagyományok minél alaposabb megismeréséhez. A hétvégi programok a különböző jeles napokhoz – pl. farsang, március 15., Méhészek Világnapja – társulnak, emellett lesz még virágkiállítás is, helyi termelők, virágboltok bevonásával.
Folytatódnak a sikeres tradíciók is: lesz Múzeumok éjszakája, Folkudvar, és a nyári szünidőt tartalmasabbá tévő táborokat is megrendezik.
Három megye bevonásával, regionális makettpályázatot írnak ki, amelyen Makovecz-épületek kicsinyített mását készíthetik el az általános és középiskolás diákok. Az eredményhirdetés és díjátadó a szeptemberi Hagymafesztiválon várható.