Az áttörés áldozataira emlékeztek

A megemlékezés virágait, valamint mécseseket helyeztek el kedden a makói Csanád vezér téren álló II. világháborús emlékműnél. A Fidesz helyi szervezete által rendezett ünnepségen Halmágyi Pál nyugalmazott múzeumigazgató beszélt a doni áttörés borzalmairól. – A magyar történelem egyik legnagyobb emberveszteséggel járó csatája kezdődött 1943. január 12-én, ugyanis az orosz csapatok ekkor törték át a védelmi vonalainkat – utalt vissza a múltra a szónok.
Három hétig tartó iszonyatos harcokban a szovjetek hátraszorították a második magyar hadsereget. Közel 200 ezer magyart vezényeltek a Don-kanyarba. – Ebből 80-90 ezer volt a harcos, a többi kiszolgáló személyzet – folytatta Halmágyi Pál. Közel 45-50 ezren haltak meg, ugyanennyien sebesültek meg, 28 ezren kerültek hadifogságba, s csak nagyon kevesen térhettek haza közvetlenül harcok befejeződése után.
Ahogy az egész országban, úgy Makón is szinte minden családnak van olyan hozzátartozója, aki nem is a Don-kanyarban, de a második világháború valamelyik másik csatájában vesztette életét. Rájuk emlékeztek meg kedden a Csanád vezér téren álló szobornál. Kiss Jenő Ferenc helyi művész alkotása egy közkatonát ábrázol, aki elhunyt bajtársa keresztjére támaszkodik. Az emlékművet 1993-ban avatták fel, az ünnepségen részt vett Tőkés László, a Királyhágómelléki református egyházkerület elnöke és Végh Ferenc vezérőrnagy is.
– Számos hősi halált halt férfinak és nőnek még jeltelen sírja sincs, ezért is kell még hetvenhárom esztendő után is megemlékezni erről a tragédiáról itt, ennél a szobornál – emelte ki a nyugalmazott múzeumigazgató. Az emlékmű főalakja előtt lévő körben pedig azon makóiak neve olvasható, akik a hazáért haltak meg.
Munkatársunktól. K.