Radikális reformokat sürgetnek a hálapénz ellen küzdő orvosok

Hétfő reggelig összesen 781 orvos csatlakozott a Szegedről indult 1001 orvos hálapénz nélkül elnevezésű Facebook-csoport decemberi, a paraszolvencia intézményének felszámolását, az egészségügyi dolgozói bérek növelését, valamint a gyógyító munka feltételeinek javítását célzó kezdeményezéséhez.
Az egyre népesebb közösség ma újabb nyílt levelet intézet a szaktárcához, melyben „gyökeres reformokat”, a tisztességes betegellátás feltételeinek megteremtését követelik az Emmi vezetőitől.
A doktorok mindemellett három kérdést is megfogalmaztak, nevezetesen: meddig tűrik a hálapénz jelenlétét az egészségügyben, mikor hívnak össze széleskörű szakértői kerekasztalt az egészségügy szereplőivel, illetve milyen konkrét intézkedéseket hoznak az egészségügyi dolgozók anyagi megbecsüléséért a 2016-os év folyamán?
Az orvosok mindenkit arra buzdítanak, hogy ezeket a kérdéseket magánemberként is küldjék el a minisztériumnak az [email protected] címre, hogy „érdemi előrelépés” szülessen az ügyben.
A levél az alábbi mondatokkal zárul: „A betegbiztonság kérdését illetően van a magyaroknak egy szép története a 19. század derekáról. Egyik szereplője Levy professzor, egy dán szülész-nőgyógyász, aki megépítette a kor legmodernebb szülészeti klinikáját, folyóiratot alapított és számos tudományos közleményt írt. Mondhatjuk, hogy akkor Európa-szerte elismert szaktekintély volt. Levy professzor ma mégis egyetlen sajnálatos dolog miatt él az utókor emlékezetében és egyetlen művét idézik. Azt a közleményt, melyben – bár lehetősége lett volna felkarolni – szavainak súlyát latba vetve utasította el egy viszonylag ismeretlen magyar orvos javaslatát. Semmelweis Ignác a szülő nők biztonságát tiszta kezű orvosokkal szerette volna garantálni. Mint tudjuk, igaza volt, és végül a hátráltató erők ellenére örökre megváltoztatta az egészségügyet, az anyák megmentője lett. 2015-ben Semmelweis Ignác hazájának gyógyítói jutottak a legkevesebb kézfertőtlenítőhöz Európában“.