Debütált a Makói Kincsestár

– A Tanulmányok Makó 1945 utáni történelméből című tanulmánykötet három nagy részből áll – nyilatkozta pénteken a József Attila Könyvtárban tartott könyvbemutató előtt a szerző, Zeitler Ádám. Elsőként a város, illetve a járás kulákjainak a sorsát ismerteti a fiatal történész, aki ezt még korábban egy középiskolai történelmi versenyre írta, amit most kibővített, kicsit átalakított. A második részben a Vásárhelyi utcán lévő Zeitler-malom története olvasható, végül pedig az egykori Makói Járási Sport és Testnevelési Bizottság anyagait dolgozta fel Zeitler Ádám.
A könyvben szereplő malmot 1877-ben Zeitler Rudolf alapította. Az I. világháború idejére a vármegye legnagyobb malomipari vállalatává vált, illetve a jéggyár is az ő nevéhez köthető. – Pontos szálat még nem találtam, milyen családi kötődésem lehet a gyáralapítóval, de annyit sikerült kiderítenem, hogy jelentősen támogatta a várost, így kiváló példakép lehet a mai Zeitlerek, így előttem is – folytatta a kötet szerzője.
A nemrég alakult Szirbik Miklós Egyesület nem előzmények nélkül jött létre, hiszen a 90-es években Makón működött egy hasonló nevű társaság. – Ennek a szervezetnek volt egy füzetsorozata, mely felfoldolgozta a város múltját, most ezt szeretnénk mi is folytatni, de új köntösben – vette át a szót az egyesület elnöke, Forgó Géza. Ez a sorozat a Makói Kincsestár nevet kapta, melynek első kötete Zeitler Ádám munkája.
Az egyesület egyik célja, hogy feltárja az 1945 utáni helytörténetet. – Terveink szerint évente legalább egy-két újabb elemmel bővül a Kincsestár, reményeink szerint olyan részeket tudunk majd feldolgozni a város második világháború után történelméből, amiket eddig homály fedett – tette hozzá végül Forgó Géza.
Munkatársunktól. K.