Gyanúsan sokba került egy szegedi játszótér

Egy gyanúsan túlárazott szegedi beruházásról cikkezik a 444.hu című internetes portál.
A híroldal szerint a városi vadaspark még 2013-ban átadott új, interaktív látogató-tájékoztató rendszere, valamint az ezzel együtt elkészült, új játszótér első blikkre is irreálisan sokba, összesen 265 millió forintba került. Ebből 185 milliót az európai unió adófizetői álltak.
Az eredeti elképzelés
A projektet egy magáncég, a Vahl Rezső vezette Titan Project’s House Kft. vitte. A cikk szerint ehhez a vállalkozáshoz köthető a választások idején kiadott, a szocialistákat és azon belül is a helyi baloldali városvezetést ostorozó Szegedi Szóda című újság.
Az eredeti megállapodás úgy szólt, hogy a Titán bérbe veszi a játszótér területét a vadasparktól, azt – 80 millió forint önrészből, valamint a fent említett 185 millió forintos EU-s támogatásból – felújítja, majd ő üzemelteti tovább. Az új szolgáltatásért külön díjat számoltak fel a látogatóknak. Ebből lett volna haszna a cégnek.
Szemet szúrt a méreg drága projekt
A felújításra, fejlesztésre azonban hatalmas összeget szórtak el. Ez szemet szúrt az egyik helyi MSZP-s politikusnak, Ménesi Imrének. Megnézte a cég árlistáján a Szegedre szállított játékokat, azok azonban – az interaktív sétarendszerhez rendelt 50 tablettel együtt – sem kerülnek többe 40 millió forintnál.
A szocialista városatya az ügy kapcsán feljelntést tett az ügyéségen és a az Európai Csalás Elleni Hivatalnál.
Százmilliók egy nem működő szoftverre
Vahl Rezső erre úgy reagált, a szocialista politikus nem számolt a, szintén a projekt részét képező „egyedi, világszínvonalú szoftver kifejlesztésének” százmilliós költségével, ahogyan „a napelemes, egyedi fejlesztésű érintőképernyős látogatótájékoztató konzolokkal” sem.
Az előbbi csodaszoftverről azonban kiderült, nem sokkal az átadás után megadta magát, jelenleg is használhatatlan. A vadaspark szerint ráadásul a Titán nem is frissítette, nem is tartotta karban.
Ukrán kézbe került a Titán
A cég nemcsak a szoftvert nem frissítette, az állatkertnek járó bérleti díjat sem fizette, így a szegedi önkormányzat felmondta velük a szerződését.
A Délmagyarország szerint a vadasparki beruházás kapcsán később – költségvetési csalás gyanúja miatt – nyomozás is indult, a Titán azonban már nem Vahl kezében van. A vállalkozás többségi tulajdonrészét eladták egy ukrán vállalkozónak, új telephelyül pedig egy olyan címet adtak meg, ahová 56 másik cég van bejelentve.
A beruházás kapcsán a hatóságokon túl a Nemzetgazdasági Minisztérium vizsgálatot indított. El is marasztalták a céget, egyúttal a teljes támogatási összeg és a plusz kamatok visszafizetésére kötelezték. Szeptemberben a Titán felszámolás alá került. A fennálló tartozása akkor 197 millió forint volt.