Egy díj, és ami mögötte van – Galériával!

„A Napraforgó Keddi adásának témája egy három részes sorozat része, amelyben a prosztatarák megelőzéséről, a szűrések fontosságáról, a betegség felismeréséről és az utógondozásról is szó esik majd. […] Az emlőrák és prosztatarák előfordulása gyakori Magyarországon. Mi nők többek között az emlőrák kialakulása miatt érezhetünk félelmet, most azonban a férfiak figyelmét szeretnénk felhívni a megelőzésre. A két betegség jelentősen különbözik, mégis sok hasonlóságot is észrevehetünk. A daganatos betegségtől való természetes félelem mellett, mindkét betegségnél a nőiség és férfiasság, illetve az anyaság és apaság lehetőségének elvesztése, károsodása külön szorongást okoz a betegekben. Hasonló a két betegség abban is, hogy időben észlelve jó eséllyel gyógyíthatók.” – ezzel indította Soós Kata szerkesztő-műsorvezető szeptember 15-én (a prosztatarák világnapján) azt a háromrészes műsorfolyamot, amit a Gyógyulj Velünk Egyesület felhívására készített a Rádió 7 stábja, ami végül november 4-én díjat érdemelt.
Az előkészületek megismeréséhez azonban még visszább kell mennünk az időben. Kezdődött a témában való kutatással, a műsorszerkezet összeállításával, a lehetséges vendégekkel (orvosok, betegek egyaránt) való kapcsolatfelvétellel, az időpontok leegyeztetésével. Megannyi szervezőmunka bújt meg a háttérben.
– Az egész csapat összefogása kellett a sikerhez, de Boros Icu, Fazekas Gábor és Égető Gyula szerepvállalása külön kiemelendő. Icu a szervezést, a pályázat benyújtását intézte, Gábor volt a műsor technikusa, míg a szerkesztőségvezető biztosította a feltételeket, amelyek között megvalósulhatott maga a műsor. A szakmai elismerés nagyon jól esett, nagy élmény volt az egész, és ez a díj is bizonyítja, hogy ez egy jó csapat – mesélte Soós Kata.
Természetesen az egész műsor nem jöhetett volna létre az adásban megszólaló vendégek nélkül. A szakma kiválóságai vonultak fel: Dr. Kallai Árpád, a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó főigazgatója és Gyurisné Pethő Zsuzsanna, az EVP projektmenedzsere a szűrések fontosságára hívta fel a figyelmet az első adásban, míg a másodikban Dr. Kovács Endre urológus és Dr. Deák Gábor háziorvos mesélt a vizsgálatok menetéről, valamint rögzített interjú formájában szerepelt a műsorban prof. dr. Nyirády Péter, az Európai Urológiai Akadémia tagja, egyetemi tanár, urológus és andrológus a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója, a Szakmai Kollégium Urológiai Tagozatának elnöke, illetve az MTA doktora, hogy aztán a harmadik, záró adásban egy onkológus, Dr. Pepó Judit ecsetelje a kezeléseket. Ez utóbbiban szólaltak meg maguk az érintettek: Gálos Mihály a stúdióban, míg Tibor felvételről. Ők voltak, akik vállalták, hogy elmesélik saját történetüket, hogy mindenki okulhasson belőle. A szerkesztőség online média területén is adott be egy pályázatot, amit Égető Réka írt, abban Kelemen János esetén keresztül kaphattunk képet a prosztatarákosok mindennapjairól.
Nógrádi-Tóth Erzsébet, a MÚOSZ Egészségügyi Szakosztályának elnöke a legfőbb erényét abban látta a pályázatnak, hogy a riporter kérdéseivel rá tudta bírni az embereket, hogy megnyíljanak, és egy ilyen, sok tabuval operáló témáról nyíltan beszéljenek. Azt is kuriózumként említette a zsűri tagja, hogy három adáson keresztül foglalkozott a Rádió 7 a témával. Egy ilyen pályázat esetében gyakran előfordul, hogy felkapnak egy témát, aztán többet nem is foglalkoznak vele. – Ez esetben nem erről volt szó, alaposan körbejárták a témát. Én magam is alig vártam, hogy a következő részhez érjünk, annyira élvezet volt hallgatni – mesélte csillogó szemekkel Nógrádi-Tóth Erzsébet.
Dr. Ruzsa Ágnes, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság elnöke, a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktatókórház Klinikai Onkológia Centrum vezető főorvosa is a személyes hangvételt emelte ki az értékelésben. – A legfőbb erénye ennek a pályázat, hogy nemcsak, hogy megszólaltattak betegeket, hanem azok őszintén beszéltek betegségükről. A szakmai oldalról már nem is beszélve – fogalmazott Dr. Ruzsa Ágnes.
Prof. Dr. Bodoky György, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság tiszteletbeli elnöke, a fővárosi Egyesített Szent István és Szent László Kórház Onkológiai Centrum vezetője így foglalta össze a Rádió 7 műsorának erényeit: „Valóban közel vitte a hallgatókhoz ezt a problémát. Legyünk elég bátrak, hogy a tabukat merjük ledönteni, és szerintem ebben segítettek Önök a legtöbbet.”
– Nagyon jó volt, hogy a betegség, az orvos és a beteg szempontjából is megközelítették a történetet, és eljuttatták a célcsoporthoz azokat az információkat, amiket mi fontosnak tartunk, hiszen, azt gondolom, maguk nélkül a betegek nagymértékben károsodhatnak, mivel nem jut el hozzájuk a tájékoztatás – fogalmazta meg a pályázat érdemeit Prof. Dr. Tenke Péter, a Magyar Urológus Társaság elnöke, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház Urológiai Osztály vezető főorvosa.
Ennyi sok dicsérő szó után persze az ünneplés sem maradhatott el: a négyfős szerkesztőségi delegáció (Soós Kata, Égető Réka, Fazekas Gábor és Égető Gyula) a magasból is megszemlélte a fővárost, illetve egy közös ebéd koronázta meg a napot, hogy utána másnap újult erővel folytassák a munkát.
ÉR.