Szabó: a világtérképen is láthatóvá kell tenni a szeged-vásárhelyi régiót

A fejlesztési tervek összehangolása érdekében térségi együttműködési megállapodást kötött csütörtök délelőtt a szegedi és a hódmezővásárhelyi önkormányzat, a Szegedi Tudományegyetem, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezete – írja a Tisza-part városból az MTI.
Az erről szóló szerződés aláírása előtt Szabó Gábor, az SZTE rektora arról beszélt, a két város külön-külön kicsik, különösen, ha nagyobb multinacionális cég keres befektetési helyszínt, a térség azonban – a határon túli területeket is beleértve – már 350 ezer potenciális munkavállalónak ad otthont.
Mint fogalmazott, ahhoz, hogy a régió „a világtérképre szabad szemmel is látható befektetési helyszínként felkerüljön”, szoros együttműködésre van szükség.
Magyarországon eddig a fejlesztési zónák nagy integrátor vállalatok körül alakultak ki. Szegeden nincs ilyen – például járműipari vállalkozás -, de ez nem is biztos, hogy baj. A térségben a következő évtizedben olyan, hazánkban még nem látott, de nemzetközileg sikeres modell mutatkozhat be, amelyben a több ágazatban tevékenykedő kis- és közepes vállalkozásokat összekapcsoló erő a tudás, és ezt elsősorban az SZTE testesíti meg – mondta az akadémikus.
Nagy Sándor, Szeged városfejlesztési alpolgármestere a kontraktus megkötése előtt az önkormányzat és az egyetem évtizedes együttműködéséről beszélt. A politikus a közelmúltból példaként említette a klinikafejlesztés és a városrehabilitáció összekapcsolását, illetve az üzleti szolgáltatóközpontok megtelepedése érdekében indított közös programot.
Az eddigi munkát kiterjesztő megállapodás egyik célja, hogy a helyi gazdaság szereplői minél intenzívebben bekapcsolódjanak – akár megrendelőként is megjelenve – a tudásigényes ágazatokban – mondta a városatya.
A két város nem versenytársként tekint egymásra – jelentette ki immáron Hegedűs Zoltán, Hódmezővásárhely alpolgármestere. Hozzátette, nem csak egymással, de a térség gazdasági szereplőivel is együttműködve igyekeznek tenni a régió fejlesztésért.
A megállapodás értelmében az aláírók, az elszigetelt egyedi projektek helyett a jövőben összehangolják a fejlesztési elképzeléseiket: együttműködnek többek közt a szakképzés javítását, a befektetésösztönzést illetve beszállítóvá válást célzó törekvéseik elérésében.
(Borítókép: illusztráció; forrás: SZTE)