Központban az egészségfejlesztés

Egy szakmai konferenciával ma délelőtt hivatalosan is lezárult a 2012-ben indult hódmezővásárhelyi és makói egészségfejlesztési projekt.
A rendezvényre meghívást kaptak a regionális programban érintett települések vezetői, a kistérségekben működő egészségügyi intézmények munkatársai, valamint a szakállamtitkárság és a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet képviselői is.
A régió legmodernebb kórháza épül
A projektzáró tanácskozást Kószó Péter alpolgármester nyitotta meg. A köszöntőjében elsőként röviden ismertette az utóbbi években lezajlott városi kórházfejlesztések legfontosabb állomásait, eredményeit. Szólt az Erzsébet-kórház krónikus és ápolási osztályának felújításáról, az úgynevezett A épület energetikai korszerűsítéséről, a Környezeti Információs Központ és az új sürgősségi betegellátó osztály létrehozásáról, az eszközbeszerzésekről, de a még épülő tömbkórházról is.
Forrás: Vásárhely24
Az utóbbi kapcsán elmondta, a dél-alföldi régió egyik legmodernebb egészségügyi intézménye épül itt, mely a tervek szerint néhány héten belül meg is nyithatja a kapuit a betegek előtt.
Vásárhely támogat minden egészségnevelő kezdeményezést
A városi Egészségfejlesztési Iroda kapcsán arról beszélt, a kórházak modernizálása mellett elengedhetetlenül fontos az egészségtudatos életmódra nevelés és a prevenció. Az alpolgármester szerint a hódmezővásárhelyi egészségügyben dolgozók az évek során elévülhetetlen érdemeket szereztek e téren, épp ezért a városvezetés részéről a további támogatásukról biztosította őket.
Mint mondta, az önkormányzat partner minden olyan kezdeményezésben amely a vásárhelyi emberek egészségének megőrzését szolgálja. Itt jegyezte meg, a képviselők – pártállástól függetlenül – valamennyien támogatták azon kezdeményezését, miszerint a város minden vásárhelyi gyereknek ingyenesen biztosítsa a bárányhimlő elleni védőoltást.
Kószó Péter számításai szerint ez gyermekenként 18 ezer forintos támogatást jelent. Hozzátette, az EFI ennek előkészületeihez, kivitelezéséhez is nagy segítséget nyújt a döntéshozóknak.
Nem csak akarnunk kell az egészséget, tennünk is kell érte
Forrás: Vásárhely24
Legalább annyit kell tennünk az egészségünk megőrzéséért, mint amennyit az ellátórendszertől elvárunk – erről már Farkas Éva, Makó város polgármestere beszélt. Mint mondta, nem csak akarnunk kell az egészséget, tennünk is kell érte.
Úgy véli, a most záruló projektek is ezen gondolatok népszerűsítésében, az egészségtudatos közszemlélet formálásában vállaltak nagy szerepet. Mint fogalmazott, ha van rá lehetőség, az emberek készek tenni az egészségükért, ezen lehetősége megteremtése tehát a legfontosabb feladat.
A hagymaváros kapcsán elhangzott még, Makón korábban csak egymástól elszigetelt egészségfejlesztési programok működtek, ezeket sikerült most egy, szisztematikus rendszerbe szervezniük.
A vásárhelyi munka példaértékű
A konferencián részt vett Csányi Péter, az Emmi népegészségügyi főosztályának vezetője is. A szakpolitikus az egészségmegelőzés területén lefektetett legfontosabb célkitűzéseikről beszélt. Mint mondta, prioritást élveznek a születéskor várható élettartam növelésére, és ezen belül is a krónikus, nem fertőző betegségek (a keringési bajok és a különböző daganatos megbetegedések) okozta halálesetek csökkentésére irányuló törekvések, valamint a lelki egészséget és a prevenciót szolgáló programok.
Forrás: Vásárhely24
Az EVP program korábbi vezetője szerint Hódmezővásárhely élen jár ezeken a területeken, így a helyi tapasztalatok komoly segítséget jelenthetnek az országos tervek eléréséhez.
Mindenkire szükség van
Török Krisztina, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója is a jól működő, lokális egészségnevelő programok és a meglévő tapasztalatok produktív felhasználásának fontosságáról beszélt.
Forrás: Vásárhely24
A szakember szerint lakóhely közeli, komplex egészségügyi szolgáltatások kellenek, amelyben az alapellátást végző egészségügyi dolgozók mellett a gyógyszertárakra, a fogorvosokra, ugyanakkor az önkormányzatok és a betegek közreműködésére is nagy szükség van.
A munka nem ért véget
A nyitóbeszédeket Kallai Árpád kórházigazgató köszöntője zárta. A korábban elhangzottakhoz kapcsolódva elmondta, fontos a tapasztalatcsere, ugyanakkor fontos, hogy a különböző prevenciós, betegségmegelőző programok az adott településeken kedvező fogadtatásra találjanak mind a lakosság, mind a döntéshozók részéről.
Forrás: Vásárhely24
A fentiekhez hozzátette, a mostani projektzáró nem jelenti azt, hogy a munka véget ért. Mint fogalmazott az eredmények fenntartásáért, javításáért továbbra is folyamatosan dolgozniuk kell majd.
A kórházigazgató zárásként köszönetet mondott a egészségfejlesztő projektek működtetőinek, külön is kiemelve Gyurisné Pethő Zuzsannát, az EVP projektmenedzserét.