Emmi: a látványsportágak támogatása átlátható
Határozottan visszautasítjuk a Transparency International kijelentését – írja a korrupció ellenes szervezetnek címzett közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
A TAO-rendszerről szólva azt írják, a pénzt a vállalkozások termelik meg, ők döntik el, hogy hova adják ezt az összeget.
Ez a legátláthatóbb folyamat, hiszen az adott sportághoz tartozó minden sportszervezet, sportiskola, utánpótlás-nevelést végző alapítvány beleszólhat, részesülhet a vállalatoktól érkezett felajánlásokból, aminek jóváhagyásáról a sportági szakszövetségek hoznak szakmai döntést- olvasható a szaktárca nyilatkozatában. Hozzáteszik, a TI meglátásaival ellentétben a vállalkozók pénze van a rendszer, nem pedig közpénzről.
Az Emmi szerint a rendszer, ráadásul brüsszeli jóváhagyással működik; az EU Bizottsága a támogatási rendszer elfogadásakor tett ajánlásokat a kormány a jogi szabályozásban teljes körűen átvette.
A minisztérium mindemellett leszögezte, a kormány évente tájékoztatja Brüsszelt a támogatási program eredményeiről.
A sportcélú társasági adókedvezménnyel ráadásul sikerült új alapokra helyezni az öt látványcsapatsportág szakmai és utánpótlás jövőjét. Az Európában egyedülálló támogatási rendszer nélkül a magyar versenysport nem kerülhetett volna ki abból a gödörből, amelyben korábban volt. Az öt látványsportág támogatására használható adókedvezmény segítségével számos beruházás valósulhatott meg az elmúlt években – írta a Transparency International jelentésére reagálva az Emmi.
A korrupcióellenes nemzetközi civil szervezet csütörtökön hozta nyilvánosságra a Korrupciós kockázatok a magyar sportfinanszírozásban című tanulmányát. E szerint a magyar sportfinanszírozás átláthatatlan, számos kockázatot rejt magában, mindemellett, az egészet átszövi a politika.