Új kukák, új rendszer Vásárhelyen

Január 1-től gyökeresen megváltozik Hódmezővásárhely hulladékgazdálkodása, illetve a lakossági szemétszállítás is. A részletekről Kovács Pálnál a város köztisztasági kft-jének vezetőjétől érdeklődtünk.
2016. január 1-től egy KEOP-os pályázatnak köszönhetően megváltozik Vásárhelyen a lakossági hulladékgyűjtési rendje, így változik a szelektív hulladék és zöldhulladék gyűjtése is. A projekt tervezett teljes nettó költsége várhatóan 1,020 milliárd Ft. Az elnyert uniós támogatási összeg 95%-os támogatási intenzitás mellett 935,50 millió Ft. A város projekt-önereje 84,13 millió Ft.
A helyi hulladékgazdálkodás – többek között – a szelektív hulladék szállítását is biztosító 11 db modern tömörítős és billenőplatós gépjárművel bővül. Ezek Mercedes típusú alépítményre épülnek kivétel nélkül. A billenőplatós autók várhatóan november 30-ára, míg a tömörítős gépjárművek december 20-ig fognak megérkezni.
3 új kuka ingyen a családi házakhoz
Az önkormányzat 24.000 db 240 literes edényzetet vásárol, melyből 12.000-12.000 db edényzetet biztosítanak a családi házas ingatlanok számára a zöld hulladék elszállítására (zöld kuka barna fedéllel), illetve a szelektív hulladék (zöld kuka sárga fedéllel) gyűjtésére. Ezen kívül minden családi háztartás a jelenlegi vegyes kék színű kuka helyett azonos űrtartalmú új, zöld színű edényzetet kap. Mindezt az önkormányzat saját forrásból finanszírozza és ingyen juttatja a lakossághoz.
Az ürítési gyakoriság 60 literes és 120 literes vegyes gyűjtőedényzetnél változatlanul heti rendszerességű lesz, míg a szelektív edényt havi rendszerességgel üríti a szolgáltató a szelektív naptár szerint külön gyűjtőjáratban, ingyenesen. Zöldhulladék esetén az elszállítás rendszeres időközönként, ingyenesen, a lakosság számára eljuttatott zöldnaptár szerint fog megtörténni.
A meglévő vegyes gyűjtőedényzeteket és a szelektív gyűjtőedényzeteket adatazonosító chipekkel szerelik fel. Így a szállító járműveken elhelyezett leolvasó és központi adatrögzítő rendszerrel megállapítható lesz, hogy a lakosság mekkora hányada és milyen gyakorisággal használja rendszeresen az adott vegyes kukákat.
A hulladékgyűjtő szigetek változatlanul megmaradnak, a magas házas övezetek ingatlanai számára e szelektív gyűjtési mód lesz továbbra is használható. A szolgáltató előre meghatározott járatprogram szerinti gyűjtőrendszerben üríti majd a gyűjtőszigeteken lévő gyűjtőedényeket is.
A egyik cél az hogy az új gyűjtési rendszerrel a vásárhelyi emberek anyagilag is jobban járjanak. Az eddigiekben a háztartásnak fizetnie kellett függetlenül attól, hogy saját gyűjtőedényzetét kihelyezte-e vagy sem. A fizetési kötelezettséget nem befolyásolta a szelektív gyűjtőzsák használata sem. Az új hulladékgazdálkodási rendszer lényeges része lesz, hogy a lakosságot érdekeltté teszik a szelektív hulladékgyűjtésben. Ennek kapcsán a jövőben az új zöld színű, vegyes gyűjtőedényzet ürítéséért kizárólag akkor kell majd fizetni, amennyiben az edényzet valóban kihelyezésre is kerül.
Ahhoz, hogy a lakosság – a hulladékgazdálkodási szabályokat is betartva – ritkábban tudja kihelyezni a vegyes gyűjtőedényzetét, szükség van a szelektív gyűjtőedényzet aktív használatához. Amennyiben a lakosság használja a szelektív és zöldhulladékos edényzetet, úgy kevesebb vegyes hulladéka keletkezik, később telik meg a vegyes hulladékos edényzet, így ritkábban szükséges azt kihelyezni.
Minimális megkötés lesz várhatóan, hogy havi min. 2 ürítést minden esetben számlázni fog a szolgáltató. A meglévő számain alapján ennyi vegyes hulladéka minden háztartásnak keletkezik. A meglévő vegyes gyűjtőedényzetre és az új szelektív edényzetre chip kerül felszerelésre, illetve a gyűjtőjárműveken olyan elektronikus leolvasó rendszert alakítunk ki, mely a gyűjtőedényzetek ürítésekor az ürítés tényét a háztartás adataival együtt megfelelően rögzíti és tárolja. Ezen informatikai fejlesztés fogja garantálni, hogy a közszolgáltató kizárólag valós ürítés után számlázhasson a lakosság részére.
Lehet spórolni, de nem lehet akármit beletenni
Kovács Pál kiemelte, az önkormányzat mindig is törekedett a köztisztasági díjak alacsony szinten tartására. Szeged városában például jelenleg a díjak két – két és félszeres árszinten vannak Vásárhelyhez képest. A hódmezővásárhelyi hulladékgazdálkodási projekt bevezetésétől azt várjuk, hogy a lakosság költsége további 60 millió forinttal fog mérséklődni, azaz harmadannyit fog fizetni magasabb színvonalú szolgáltatásért egy vásárhelyi mint egy szegedi polgár – mondta. Megfelelő használat esetén az éves szemétszállítási díj egy ház esetében akár 7500 forintra is csökkenthető lesz.
A szelektív edényzetben a korábbiaknak megfelelően tisztított állapotban: papír, karton, italos kartondoboz, papír, papír alapú kiadványok és csomagolóanyagok, ásványvizes és üdítős PET palack, műanyagfólia, italos és vegyszeres műanyagflakon, műanyag zacskók és fóliák, elöblített tejfölös és joghurtos poharak, PP és HDPE jelzésű kozmetikai szeres flakonok, fém alapú eszközök, alumínium italos doboz, konzerv doboz, alufólia, fém zárókupak lesz gyűjthető. Más nem!
A közszolgáltató a zöldhulladékos edényzetek lakossági kiosztását és az új rendszer beindítását követően csak ezen edényzetből szállítja el a zöldhulladékot. Az edényzetbe továbbra is fű, virág, faapríték, kaszálék, lomb- és ágnyesedék, gally, falevélés szennyezetlen állapotú szalma helyezhető el. Ha nem fér bele az anyag, úgy a kuka mellé helyezet ilyen anyagokat is elszállítják.
Így kapják meg az új kukákat
Az edényeket hamarosan kiosztják a lakosság részére. A várost kb. 50-70 háztartással bíró egységekre osztják, lehetőség szerint oly módon, hogy egy-egy utca azonos egységbe kerüljön. Ezen egység lesz egy kiosztási egység. Számításuk szerint kb. 400 kiosztási egység keletkezik. A kiosztási rend első lépcsője lesz, hogy –eltérően más gyakorlattól – először személyesen próbálják kiosztani az edényeket. Kb. 8 db tehergépjárművel fognak nekivágni a feladatnak. Tervezésük alapján 1 hónap alatt tudják majd leteríteni a várost a 36.000 edénnyel.
A kiosztást 2015. november 02-tól kezdik. Minden nap egy gépjármű egy kiosztási egységet lesz képes teríteni. Mivel számolnak azzal, hogy a lakosság kb. 50%-át találják otthon a kiértesítések ellenére, mindig úgy készülnek, hogy 2 kiosztási egységet fog egy gépjármű „meglátogatni” napi szinten.
Előzetesen megküldött meghatalmazási formanyomtatvány segítségével bármely szomszéd átveheti majd az edényzetet. A kiosztási rend tervezett 2. lépcsője a kiosztási pontok létesítése. Várhatóan 26 pontot hoznak létre, de egyszerre kb. 8 pontot tudnak majd egyszerre üzemeltetni. Ezért a pontokat úgynevezett pontcsoportokba sorolják. Kb. 4-5 pontcsoporttal számolnak. A pontcsoportokat heti váltásban fogják kiszolgálni, azaz egy pontcsoport várhatóan egy hétig fog üzemelni igény szerint 8-18 óra között. A lakosság itt is átveheti tehát a 3 edényét igény szerint. Az edényzetet ez esetben is bárki átveheti meghatalmazás és a szerződés csatolása mellett. Ezen pontcsoportok üzemeltetését 2015. december hónapjában tervezik üzemeltetni.
A kiosztási rend 3. pillére a Hódmezővásárhely, Klauzál u. 143. számú ingatlan, ahol a 2015. október közepétől folyamatosan, heti szinten érkező 4.000 db edényt fogjuk tárolni, november 02-tól december végéig itt bárki átveheti edényét a szerződés, illetve szükség esetén a meghatalmazás ellenében.