Szocialista bűnszervezet volt?

Korom András – Makó
Nem szerepelt eredetileg a Makói Víziközmű Kft. átvilágításának eddigi eredményeiről szóló tájékoztató a mai makói képviselő-testületi ülés napirendjén. A mintegy 8 0 oldalas anyagot az ülés előtt osztották ki, ezért Zeitler Ádám (Jobbik) azt javasolta, hogy azt ne tűzzék napirendre, hiszen nem volt idejük áttanulmányozni. A testület azonban mégis napirendre tűzte.
Farkas Éva Erzsébet polgármester emlékeztetett arra, hogy a testület tavaly november 26-i ülésén határozott arról, hogy a polgármester kezdje meg az önkormányzat és cégei átvilágítását. A független szakértő által elkészített jelentés alapján ismeretlen tettesek ellen tettek feljelentést a Makó Térségi Víziközmű Kft. átvilágítása során feltárt szabálytalanságok miatt. Az átvilágítás során a 2006-2014-e jutalmakat, prémiumokat, béreket vizsgálták, illetve a cég a szereződéses kapcsolatai is. Ezek alapján összefonódás mutatható ki a társaság munkavállalói és a szerződött cégek között. Az ügyben különösen nagy értékre elkövetett csalás bűntette alapos gyanúja miatt végül a Szegedi Járási Ügyészség rendelt el nyomozást.
Czirbus Gábor alpolgármester (Fidesz) a vizsgálatok eredményiről adott tájékoztatójában ismertette, hogy az érintett időszakban 120 dolgozóval működő Viziközmű Kft-nél 750 milliónál több prémiumokat, jutalmakat fizettek ki. Ennek az összegnek az 55 százalékát 16 ember kapta. Az alpolgármester szerint a cég dolgozói közül nagyon sokan 1 milliós éves jövedelemmel sem rendelkeztek mégis voltak akik ennek sokszorosát felvették. – Meghökkentőek a számok hogy 16 ember 410 milliót kaphatott – közölte. Hozzátette: menedzsment 2006-2013 között több mint félmilliárdot tudott felvenni.
– A Reparátor 99 Bt., Vízcsepp-98 Bt., és az AQUA-Komplex Kft. sógorok-komák és jó barátok cégei. Az utóbbit a vezérigazgató alapította, s menet közben a munkatársainak adta át. 2006-2013 között ez a három cég 310 millió vitt el. E cégek fő árbevétele a Makó Térségi Viziközműtől származott – mondta Czirbus Gábor. Hangsúlyozta: a kifizetett prémiumok, jutalmak összege meghaladhatja az egymilliárdot, ráadásul a cég felügyelőbizottságának és a taggyűlésének tudomása volt erről. Buzás Péter már 2011-ben tudott róla, olvasható ki a jegyzőkönyvből.
Az alpolgármester olyan számlára is felhívta a képviselők figyelmét, melyen a kiállító és a kifizető neveként ugyanaz a B-né szignó szerepel, hamarabb fizették ki, mint ahogy a számlát kiállították és a számlán két különböző cég bélyegzője is rajta van. De előfordult, hogy rendkívül magas összeget készpénzben fizettek ki.
A vita során Weszelyné Végsheő Henriett (Fidesz) megdöbbent az összegeken és a történteken, a számlák javításán is. Erre az mondta ilyet még életében nem látott! Közölte: kiakadt a számlák amatőr javításán, ráadásul úgy tudja, nem is mindegyik került elő.
Hadik György (Fidesz) azt mondta: „Ilyet én még a büdös életben nem láttam!” Felhívta a figyelmet arra, hogy a több mint egymilliárd a makóiak által befizetett vízdíjból származott. – Az egyik cégnek kiállított számlát átjavították a másik cégére. Félmilliókat fizettek ki úgy, hogy a kifizető nem volt vele tisztában kinek fizet, ráadásul nem szerepel a számlán annak kelte és teljesítési időpontja. Hogy nem tűntek fel az ellenőrzés során, hogy a számlák többszörösen nem felelnek meg az alaki követelményeknek. Varázsdobozban voltak a cégek bélyegzői? – tette fel a kérdést.
Kovács Sándor (Fidesz) is azt mondta: nem talál szavakat. Hihetetlennek, elképzelhetetlennek tartotta a cég ügyeit. – Tényleg különleges ékszerdoboz volt, 50 ezer ember rakott bele, néhány tíz ember pedig kivett, nem is akármennyit – mondta.
Toldi János (Fidesz) azon lepődött meg, hogy a DK és a Jobbik még mindig támogató jelleggel áll a vízmű mellett.
Toldi János felvetésére reagálva Török Miklós (DK) azt mondta: volt egy ember (utalt Medgyesi Pál volt vezérigazgatóra), aki nem kapott szót, ezért álltunk mellé. A lopás eldöntése a bíróság feladata, a számlák teljesítését is a bíróság állapítja meg. Lehet, hogy elítéli, lehet, hogy felmenti őket. Menjenek az ügyek a maguk útján.
Zeitler Ádám (Jobbik) pedig azt mondta: „egyszer sem álltam ki se a vízmű ellen, se mellette!”
Kádár József (Fidesz) közölte: – Ha 1 milliárdot fizettek ki jutalomként, akkor minden városlakót 40 ezer forinttal károsítottak meg,
Marosvári Attila (PSZM) szerint elegáns lett volna, ha Medgyesi Pált a Viziközmű Kft ügyvezetőjét, nem szavazták volna le, amikor szót kért. Hozzátette: óriási összegek hangzottak el, de vizsgálni kellett volna a tartalmakat.
– Bízom a független magyar nyomozóhatóságban és bíróságban. A céget, mely gazdasági társaság, nem a makói adófizetők tartották fenn, nem is közpénzek folytak be, hanem vállalkozói díja, ezzel gazdálkodott a cég. A szennyvízhálózat építésének és ivóvíz javító program előkészítésében a menedzsment nagyon komoly munkát végzett. A cég végig nyereséges volt, s a tulajdonosok tudomásul működött. A belső kiszervezések oka, hogy ezeket a munkákat így olcsóbban tudták elvégezni. Ráadásul külső cégeket a gázszolgáltatók sem engednek a saját hálózatukhoz nyúlni.
A volt alpolgármester, aki tagja volt a cég felügyelő bizottságának, azt mondta, hogy ha a szabálytalanságokról tudnak, feljelentést tettek volna, de ezeket sem az adóhatósági vizsgálat, se a külső könyvelő cég nem jelezte nekik.
Erre Farkas Éva Erzsébet polgármester azzal reagált: – Ön szerint helyes, hogy közel negyedmilliárdot csak 6 ember vitt el? Ebből lehetett volna alacsonyabb a vízdíj, s kisebb alapdíj. Ön szerint helyes, hogy a cég munkatársai cégeinek szerveztek ki olyan munkákat, melyeket a Viziközmű is elvégezhetett volna. Most kezdem tisztán látni, annak idején Medgyesi Pál vezérigazgató miért nem akarta december végéig befejezni a cég végelszámolását, miért nem akarta átadni az átvilágítónak a kért dokumentumokat. Most vált világossá, miért kellett takargatni. Szocialista bűnszervezet lopott el 1 milliárdot a makóiak zsebéből. Ez szégyentörténet – minősítette a történteket a város első embere.
Czirbus Gábor alpolgármester közölte: Medgyesi Pál, amikor szót kért, azért nem hallgatták meg, mert nem állt még a testület rendelkezésére elegendő anyag. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Víziközmű Kft. volt vezérigazgatója május óta nem állt ki a nyilvánosság elé, hogy elmondja álláspontját, pedig – az alpolgármester tudomása szerint – több média is megkereste.
Czirbus Gábor elmondta, ő több dolgot is megkérdezne tőle, így a szerinte jog nélkül vett fel jutalmakról, melyeket a vezérigazgató szavazott meg magának. Az alpolgármester azt is elmondta, Medgyesivel a város a szennyvíz előkészítéssel kapcsolatos munkára kötött szerződést, s volt vezérigazgató többször is félmilliókat vett fel érte. A Vízziközmáves mérnöki garnitúrából több ember is rendelkezik saját vállalkozással, s ők éveken át többen havi 250 ezer forintot kapnak még a várostól.
Weszelyné Végsehő Henriett közölte, a Víziközmű ügyeivel, a jutalmakkal és prémiumokkal kapcsolatban szívesen meghallgatná Medgyesi Pált, Buzás Péter volt polgármestert, a cég könyvelőt és a 16 érintett személy is. Kovács Sándor (Fidesz) pedig mohónak nevezte az egykori cégvezetést. Mint mondta a vízvezeték hálózat korszerűsítésre kellett volna fordítani az összegek túlnyomó részét.
A tájékoztatót a testület 9 igen, 1 nem kettő tartózkodással tudomásul vette, s 10 igen, 0 nem szavazattal és 2 tartózkodással elfogadta, hogy felhatalmazza a polgármestert, hogy a vizsgálat eredményét tartalmazó anyagot adja át a nyomózóhatóságnak.
Ezt követően a testület a tervezett napirenddel folytatta ülését.