Bálat tartanak a Csodaházért

A bál fővédnökei Dr. Lázárné Megyeri Zita és Almási Istvánné. Az est folyamán műsorral készülnek a Kozmutza Flóra Szakiskola diákjai és az Árendás Néptáncegyüttes, a vacsorát követően, zenés mulatság és tombolasorsolás várja majd az érdeklődőket. A rendezvényen befolyt összeget a Csodaházba járó gyermekek fejlesztő eszközeinek megvásárlására fordítják.
Dióhéjban a Csodaházról
,,A Csodaház Foglalkoztató Napközi 2006-ban nyitotta meg kapuit Hódmezővásárhelyen az Endre Béla utca 2. szám alatt. Az intézmény a súlyosan sérült, halmozottan sérült személyek számára létesült. Az intézmény létrehozása hozzásegítette a sérült gyermekek hozzátartozóit és szüleiket, hogy hosszú távon megoldottá váljon gyermekeik gondjainak orvoslása. A gyermekeket súlyos sérültségi fokuk kizárta az eddig meglévő ellátórendszerből. A szülők nappali ellátást szerettek volna biztosítani gyermekeiknek, hogy tudjanak munkát vállalni. A kitűzött cél olyan napközbeni ellátási forma kialakítása volt, ahol humánus környezetet, egészséges életvitelt, családias hangulatot biztosítunk ellátottaink mindennapjaiban. Fontos, hogy intézményünk a gyermekeket nem emeli ki a megszokott, szeretetteljes családi környezetből, hanem azt kiegészítve segíti a család mindennapjait. Az új ellátási, képzési formával nagymértékben hozzá járulhattunk a prevencióhoz, amely nem mindig kap megfelelő hangsúlyt. Elkerülhető a későbbi folyamatos intézményes ellátás, teljesebb értékű emberként élhetnek, a családjuk tehermentesebbé válhat. A napközi 20 fő halmozottan sérült személyt befogadó nappali intézmény, amely az ellátást igénybe vevő részére életkorának (3-45), egészségi állapotának és önellátása mértékének megfelelő ellátást biztosít, a kliens egyéni igényeinek minél szélesebb körű figyelembe vételével, fokozott odafigyelést, biztonságos fejlesztés megadásával Jövőbeli terveink és céljaink:. Holland testvérvárosi kapcsolatok szorosabbá tétele, tapasztalatcsere, csereprogram és a szülői elbeszélgetések alapján továbbra is igény mutatkozik egy nem állandó, hanem néhány éjszakát igénybe vevő átmeneti szállás létrehozására, melynek a gondozóház lenne a neve továbbá az alapítványunk és a Csodaház még szorosabb együttműködése, működési költségek megoszlása.
Az alapítványi gyűjtések hatékonyságának növelése a szülők bevonásával valamint az alapítványi, jótékonysági bál szervezése, az intézmény támogatására.” –mondta el portálunknak Kiss Ildikó, a H.T.K.T. Kapcsolat Központ Általános Főigazgató helyettese és Szakmai vezetője
Milyen programokkal készülnek a tanév alatt az intézménybe járók számára?
Az intézmény ellátottjai tankötelezettségének eleget téve a nemzeti ünnepekor megemlékezésekkel és műsorokkal készülünk. Emellett Bowling bajnokságokat szervezünk rendszeresen és versenyekre járunk nagyon tehetséges gyermekeinkkel, akik szinte rajonganak, ezért a tevékenységért továbbá tanulmányi kirándulásokat szervezünk, a strandra és a szegedi vadasparkba járunk. Teljes életet élünk a mindennapokban, intézményünkben és akár egy –egy kirándulás, kikapcsolódás alkalmával.
Az ellátottak milyen foglalkozásokon vesznek részt, milyen szolgáltatásokat nyújt számukra az intézmény?
Nevelő-oktató illetve fejlesztő munkát látunk el. 2006-2010-ig korai fejlesztést, fejlesztő felkészítést végeztünk, 2010-től a korai fejlesztés megszűnt. 2014 évtől a fejlesztő iskolai oktatást a Kozmutza Flóra oktatási intézmény látja el. Egyéni fejlesztő foglalkozásaink a Hidroterápia, Fényterápia, Só-barlang, Mozgásfejlesztés valamint gyógytorna, Mentális fejlesztés, logopédia és a Kutyaterápiás foglalkozás beindítása folyamatban. A szocializációs szempontból nagyon fontos a folyamatos képzés. A fejlesztő iskolai képzés két csoportban valósul meg. Az idejárók részt vesznek tanórákon ember és környezete, kommunikáció, ének-zene, érzékelés-észlelés, háztartási ismeretek, kézműves foglalkozás, játék és szórakozás,és mozgás.. Fejlesztésük egyéni fejlesztési terv alapján készül, gyógypedagógusok segítségével. Intézményünk egyéb szolgáltatásai Egészségügyi ellátás (gyermekvédelem), Félévente ortopéd szűrővizsgálat Dr. Kellermann Péterrel és neurológiai szűrővizsgálat valamint háziorvosi ellátás és védőnői szolgálat Intézmény gyermekei súlyosan, halmozottan sérült személyek. A legtöbbjük képtelen járni, kerekesszék segíti őket a helyváltoztatásban. Szociális tevékenységük önálló végzésére többnyire képtelenek illetve segítséggel, felügyelettel képesek. Minden ellátottunk állandó és fokozott figyelmet igényel. Többségük a mindennapos epilepsziás rohamaival és görcseivel küzd társulva más fogyatékosságaival.
Milyen szépségei és nehézségei vannak ennek a hivatásnak?
A két fogalom „szépség” és „nehézség” intézményünkben nagyon szorosan kapcsolódik egymáshoz. Gyakorlott gyógypedagógusaink, gyógytornászunk, logopédusunk és gondozóink a mindennapos és mindig változó problémák elé állva, bátran és hősiesen állnak elé egy -egy megoldásra váró helyzetnek. A tolerancia, empátia, a hirtelen bekövetkező rosszullétek és veszélyes helyzetek azonnali, gyors, megfelelő kezelése példaértékű. Minden dolgozó a legjobb szaktudásának megfelelően látja el a gyerekeket, minden aprónak tűnő részletre odafigyelve. Gondoskodó, felelősségteljes és nagyon kitartó munkát végeznek, ami irigylésre méltó. Nem mindenkinek van annyi lélekjelenléte, hogy képes legyen ellátni, gondozni az ilyen gyerekeket. Dolgozóink problémamentesen, kedvesen, türelmesen látják el sérült gyermekeiket. Aki képes arra, hogy életét ilyen gyermekek ápolására, fejlesztésére és gondozására fordítsa, úgy, hogy boldogsággal és örömmel végzi azt, az elismerést és tiszteletet érdemel. A dolgozók mindennapjaiban van szépség, hiszen a kevesebb, néha több alapján nekik már az is szép, ha meg tudja mosni a kezét, vagy megfésüli a haját a gyermek önállóan, vagy csak kis segítséggel. Egy –egy mosoly, gesztus, arckifejezés, kacsintás, visszajelzés valamilyen formában Ezek az apró dolgok szépítik szakembereink munkáit. –nyilatkozta a Vásárhely24-nek Szanyi Brigitta Szakmai vezető-helyettes
BZs
fotók: Csodaház