A 7000 éves hagyomány 18 éve újul meg

Az öt héten át zajló alkotóműhely nemzetközi szinten is egyedülálló az idei szimpózium témája nem más, mint Európa közepén , ugyanis nemcsak a helyszín hétezer éves tradíciójára támaszkodik, hanem a városban működő üzemekre, melyek rendkívül sokrétű és egyedülálló technológiai, gyártási hátteret biztosítanak az iparművészeknek.
A résztvevő művészek az Imerys üzemében ismerkedtek a gyártási technológiákkal kedden ahol Almási István polgármester és Pannonhalmi Zsuzsa Ferenczy Noémi-díjas keramikus, Érdemes Művész, a szimpózium főszervezője is köszöntötte őket. Almási István kiemelte, évről évre nagy az érdeklődés a 18 éves kezdeményezés felé a szakma részéről, és melynek alapjait Schleiffer Ervin, a gyár alapítója tette le. A cég ügyvezetője megerősítette, egy gyár életében fontos a profit, de mellette fontos az is hogy őrizzék a helyi hagyományokat, segítsék a kerámiaművészetet. A jelenlevőket arról biztosították, a jövő évben és várják és szívesen fogadják az ide érkező alkotókat.
Hódmezővásárhelyen nemcsak a Kökénydombi Vénusztól eredeztethető és a népi fazekasságon átívelő hagyományai vannak a kerámiaművészetnek, hanem többek között az immár 18. alkalommal megrendezésre kerülő szimpóziumnak köszönhetően aktív jelene és jövője is. Az Európában is egyedülálló szakmai porcelán- és kerámiagyártó háttér nyomán a hódmezővásárhelyi önkormányzat a helyi cégekkel közösen 1998-ban hozta létre a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumot. A szimpózium évente egy alkalommal öt-hat hétig ad lehetőséget a pályázat útján kiválasztott magyar és külföldi alkotóknak kísérleti, elmélyült munkára. Az idén Ayºe Güler (TR) , Formanek Zsuzsa, Ivica Vidrova (SK), Ludmila Kováøǐková (CZ), N. Csehi Edit, Orosz Mária, Ortutay Tamás, Pannonhalmi Zsuzsa, Peggy Bjerkan (USA), Schéffer Anna, Schrammel Imre, Simone Duthoy (FR), Szőcs Andrea Éva, Szvet Tamás, Tomay Kata, Tuza László, Várbíró Kinga Evelin és további két francia művész vesz részt az Európa közepén címet viselő “együttgondolkodáson”.
A szimpózium ideje alatt számos kísérő programot szerveznek a Nemzetközi Kerámia Központban: szeptember 9-én Borsos Miklós és tanítványai alkotásaiból nyílik kiállítás, szeptember 24-én, a Magyar Kerámia Napján “nyitott napot” rendeznek a Nagy Sándor utcai komplexumban.