Bogárzói búcsú

Major Zsuzsanna – Makó-Bogárzó
– Itt is volt tanya, ott is volt tanya – mutatott körbe a bogárzói templomnál Varga Aladárné Erkis-Kis Mária, aki a gyermekéveit töltötte itt. Ő is ide járt a bogárzói iskolába, akkor még osztatlan tanítás volt, vagyis az elsősök és a nyolcadikosok is egy osztályba jártak.
– Mi az emlékeinkből látjuk azokat a tanyákat is, melyek már nincsenek itt. Szemünk előtt van a múlt – folytatta.
– Az éjféli misén annyian sorakoztak itt régen, hogy alig bírta a templomkert. Emlékszem édesapám galambokat hozott, azokat engedte a magasba – emlékezett vissza Németh János Antal a mai búcsún. Felidézte a régi éveket, amikor még itt éltek. Azt mondta, nem mesél róla, emlékezik. Ez fontos, hiszen ezek megtörtént dolgok voltak, bár egyre inkább a feledés homályába merülnek.
A bogárzói búcsút kilencedik éve rendezik meg itt az egykoron népes tanyavilág szívében, a templomnál. Puruczkai Józsefné, a rendezvény egyik szervezője elmondta, éppen ez volt az egyik dolog, ami miatt életre hívták. Az elsőt a Szent Őrzőangyalok tiszteletére rendezték, valamikor száz évvel ezelőtt. Ők óvták az itt élőket, segítették egészségükben, gyarapodásukban, védték a termést és az állatállományt.
1907. szeptember elsején szentelték fel a templomot. 1889-ben építették az iskolát, közös összefogással. A kertben található keresztet 1892-ben állította egy bogárzói család, saját pénzén. A közösség ereje munkálta, őrizte Bogárzót. Így van ez most is.
Varga Ernőné Harcsás Mária 1963. március másodikán esküdött a bogárzói templomban. Azt mondta, lovas kocsikkal érkeztek az épülethez. Szép hosszú ruhája volt, az akkor divatos hatméteres fátyollal. Férje bogárzói volt, ő csókási. Minden évben eljön, kilenc éve, hogy találkozzon az ismerősökkel.
– Ez a bogárzói kiállítás többet ér nekem, mint a gyógyszer. A szomszédasszony azt mondta, nagyon örül, hogy újra boldognak lát, hogy lát nevetni – árulta el Szekeres István grafikus művész, Makó díszpolgára, a Magyar Köztársasági érdemkereszt kitüntetettje. Az itt született élmények alapján összeállított alkotásaiból készült kiállítás, ami a templomban rendeztek.
Délelőtt a megnyitó után, ahol Farkas Éva Erzsébet polgármester köszöntötte az egybegyűlteket ünnepi szent misét tartottak, délután a Marosvidék Baráti Társaság szervezésében kulturális műsort tartottak.
Bogárzó közigazgatásilag Makó része, Kádár József választókörzete. A képviselő, aki maga is jele volt az ünnepségen, sok ittenit személyesen is ismer. Elárulta: örül, hogy nem rég új lakók érkeztek a tanyavilágba, egy Amerikából hazatért elszármazott vásárolt itt lakóépületet.