Férfias erőpróba volt

Ismét Orosháza adott otthont a legerősebb, legkitartóbb tűzoltók népszerű viadalának, a TFA (Toughest Firefighter Alive) versenynek. A férfias megmérettetésen a magyar lánglovagok mellett az idén román, szerb és szlovák tűzoltók is rajthoz álltak.
Az embert próbáló viadal versenyzőit Dancsó József, a Magyar Államkincstár elnöke, valamint Tóth Tibor tűzoltó ezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője köszöntötte a megnyitón. Dancsó József örömmel üdvözölte az alföldi településen az ország védelmezőit, és reményét fejezte ki, hogy a verseny nemcsak kiváló erőpróba lesz az egyenruhások számára, de olyan barátságok is születnek majd itt, amelyek később a közös feladatok eredményes elvégzésére ösztönzik a résztvevőket.
Tóth Tibor tűzoltó ezredes ezt követően köszönetet mondott valamennyi szervezőnek és támogatónak, majd egy rövid bemutatás erejére a színpadra szólította a hét elején megrendezett Országos Tűzoltó Szakmai Vetélkedő győztes csapatait, az orosházi hivatásos és a tótkomlósi önkormányzati tűzoltókat.
Forrás: MTI/Rosta Tibor
Az idei TFA-n három korcsoportban közel százhúszan álltak rajthoz, köztük hivatásos, önkormányzati és főfoglalkozású létesítményi tűzoltók, akiknek minél rövidebb idő alatt kellett teljesíteniük a város főterén felépített pályát.
Az első három versenyszámot – alapvezeték kihúzása negyven méterre, 50-50 ütés ötkilós kalapáccsal, tizenöt kilogrammos ballonok cipelése negyven méteren keresztül – teljes bevetési védőruhában, légzőkészülék és légzőálarc használata mellett kellett teljesíteni. A legtöbben sikerrel vették az első néhány akadályt, s úgy tűnt, valamelyest könnyíti a helyzetet, hogy a versenyzők a továbbiakban már a légzőkészülék nélkül küzdhetnek. A forróság nem csillapodott, de a kollégák és a nézők buzdítása, valamint Marton Gergely tűzoltó alezredes humorral fűszerezett műsorvezetése szárnyakat adott a résztvevőknek – olvasható a katasztrófavédelmi főigazgatóság oldalán közzétett beszámolóban.
A résztvevőknek ezt követően át kellett jutniuk egy két méter magas palánkon, majd egy nyolcvan kilogrammos bábut kellett a következő feladat helyszínére cipelniük.
Forrás: MTI/Rosta Tibor
Sokaknak ez volt a mélypont, az élettelen, masszív test megmozdítása és vállra vétele a közel negyvenfokos hőségben emberfeletti erőt kívánt. Aki ezzel is megbirkózott, maradék erejét összeszedve legyőzte fáradtságát, „megolajozta” ólomlábait és gyorsabban-lassabban haladt az állvány felé, aminek a tetejére kötéllel kellett felhúzni két összetekert tömlőt – írja az OKF tudósítoja.
A cél előtt végül két kifektetett „B” tömlőt kellett szabályosan összetekerniük, majd egy ládába tenniük. Ha ez sikerült már „csak” a célvonalat kellett átlépniük.
Volt aki mosolygott, sokak arca azonban már eltorzult a fáradtságtól, amikor a megváltást jelentő piros csíkhoz ért – zárul a versenyleírás.
A dél-alföldi tűzoltók közül hárman is a dobogóra állhattak. Negyven év felettiek kategóriájában a Békés megyei Bánfi András tűzoltó főtörzszászlós volt a leggyorsabb. Ugyanitt a Csongrád megyei Nagy Róbert alezredes a második helyet szerezte meg. Csernák Zsolt tűzoltó főtörzsőrmester a Bács-Kiskun megyei igazgatóság képviseletében szintén ezüstérmet szerzett, a harminc-negyven év közöttiek versenyében.