Sánta Sándor Makó díszpolgára

Korom András – Makó
Késő délután kenyérszenteléssel és – áldással valamint verssel kezdődött a Szent István-napi városi ünnepség a makói főtéren, százak érdeklődése mellett.
– Szent István királyunk sziklára helyezte országunk alapjait, amikor kiállt a keresztény vallás és értékrend mellett – hangsúlyozta köszöntőjében Farkas Éva Erzsébet polgármester. Hozzátette: külső és belső harcaiban az egység megvalósítására törekedett. Ezek a jó alapok egyben tartották és ma is egyben tartják nemzetünket. – Augusztus 20-a így válik együvé tartozásunk évről évre visszatérő megerősítésévé… István király példája ma a kölcsönös kötelesség, felelősség és segítségvállalás szimbóluma. Vállalás közös makói ügyeinkért, makóiságunk, magyarságunk közösségének megtartása – mondta.
Makó polgármestere beszéde végén a nemzet 24 ezer 500 búzából sütött cipócskáit ajándékozta a gyerekeknek.
– Államalapító királyunkra emlékezve ma a magyar állam és Magyarország születésnapját ünnepeljük. Isten éltesse magukat, Isten éltessen mindannyiunkat! – mondta ünnepi beszédében Lázár János országgyűlési képviselő. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta: Makó életében különleges alkalom ez az ünnep, hiszen „ma különleges makói honfitársaink elismerésére is sor kerül. Megkülönböztetett tisztelettel köszöntöm azt a gyémánt- és aranydiplomás pedagógusokat, akiket ma mindannyian köszönthetünk. Talán még ennél is nagyobb tisztesség az, hogy a helyi képviselő-testület döntött arról, hogy Makó idei díszpolgáraként Sánta Sándor főorvos urat köszönthetem.”
– Annak, hogy 25 esztendővel ezelőtt a város első demokratikus körülmények között megválasztott polgármesterét Sánta Sándor választotta díszpolgárává ez a közösség, valóban szimbolikus és jelentőségteljes üzenete van. Minden választott tisztségviselőnek, polgármesternek, országgyűlési képviselőnek vonalmérce az, amit Szent István fiának Imre hercegnek írt intelmeiben olvashatunk: hogyan kell viselkednie egy államférfinak, mit kell tennie a bizalommal, milyen döntéseket kell felelősen hozni és hogyan kell vezetnie egy országot. Amikor 1990-ben sok-sok évtizednyi diktatúra és elnyomás után követően megalakult a makói képviselő-testület nem volt könnyű a feladat, hogyan szab új irányt. Hogyan alakítja ki a város demokratikus döntéshozatali rendszerét, hogyan lesz Makón többpárti demokrácia, amely nem elfojtani akar valamit, hanem lehetőséget biztosít mindenkinek, a kölcsönös tisztelet alapján. Ha a polgármester és a testület a szent istváni örökség alapján választ, biztos, hogy kevés helye marad a tévedésnek. S olyan jövőt és utat kínál minden polgára számára, amely megtartott bennünket a múltban és a jövőben is. 1990-ben minden megválasztott képviselő-testületi tag, országgyűlési képviselő és Sánta Sándor polgármester visszavezette az 1945-ös demokratikus intézményrendszerbe a várost, s visszavezette arra a keresztény/keresztyén gondolkodásra, melyre igenis szükség volt ennek a közösségnek. Az Isten, Haza Család jelszavát választották, amikor elsöprő többséggel a kisgazdapártra szavaztak – mondta Lázár János.
– Jól tette a makói képviselő-testület, amikor 1990 előtt tisztelegve Makó város első demokratikusan választott polgármesterét díszpolgárrá választotta – hangsúlyozta.
Az ünnepségen vehette át Farkas Éva Erzsébet polgármestertől és Lázár János országgyűlési képviselőtől gyémánt diplomáját Luspai Imréné Surányi llona óvónő, aranydiplomáját Ortutay Andrásné magyar-történelem szakos középiskolai tanár, Ortutay András történelem szakos középiskolai tanár, levéltáros, gyémánt diplomáját Baranyi Gizella, a József Attila Gimnázium matematika-fizika szakos középiskolai tanára, Hévizi Sándorné óvónő, és Kurucz Jánosné óvónő.