Válságban a magyarcsanádi iskola

Korom András – Magyarcsanád
A magyarcsanádi iskolát 2011 szeptembere óta működtető Makó Belvárosi Református Egyházközség idén március óta 3,5 millióval tartozik az iskolai étkezés után a magyarcsanádi önkormányzat főzőkonyhájának, de április óta nem fizetett az óvodások után a makói központi konyhát üzemeltető Eurest Étteremüzemeltető Kft-nek sem.
A Dózsa György Általános Iskolába – annak átvételekor még 105 gyerek járt -, ősztől már csak 80-an lesznek.
Az egyházközségnek a közoktatási törvény értelmében május 31-ig volt lehetősége, hogy módosítsa az iskola alapító okiratát, ez nem történt meg, ezért az intézményt ősztől változatlanul 8 osztályos iskolaként kell működtetnie.
Háromnyelvű oktatást hirdet a felirat.
Csakhogy azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a kiadások egy részét miből finanszírozzák. Információink szerint akár 30 milliós is lehet a hiány az iskolai költségvetésben.
– A gyermekétkeztetésért idén március óta 3,5 millió forinttal tartozik a magyarcsanádi önkormányzat főzőkonyhájának – erősítette meg információnkat Farkas János polgármester, aki azt mondta, hogy az iskola ügyében többször is hiába próbált egyeztetni Kondrát Zoltánnal.
A faluvezető, a jegyző, az iskolaigazgató és az önkormányzat pénzügyi vezetője utoljára márciusban egyeztetett a református egyházzal az iskola, akkor is kétséges további finanszírozhatósága miatt. Az évek óta nem aktualizált közoktatási megállapodásban az áll, hogy a mindkét fél által jóváhagyott intézményi költségvetés elfogadása után lehet szó az önkormányzati támogatásról és annak ütemezéséről. Ilyen azonban nem történt.
Értesülésünk szerint július 13-án a pénzügyi finanszírozhatatlanság miatt mondott le Jani Jánosné igazgató. A polgármester szerint bár az iskola és óvoda fenntartója az egyházközség, ám a magyarcsanádiak érdekeit képviselő önkormányzatnak is rendkívül fontos, hogy a településen lévő oktatási intézmények zavartalanul működjenek.
Hírportálunk több helybéli szülővel is beszélt, akik név nélkül elmondták, hogy az igazgatónő lemondása óta az a szóbeszéd, hogy az iskolában csak az alsó tagozatos diákok maradnak, de az a hír is elterjedt a faluban, hogy egyre többen valamelyik makói iskolába íratják át a gyerekeiket.
A magyarcsanádi iskolába annak egyházi átvételekor még 105 diák járt, idén ősztől már csak 80-an fognak. Időközben jelentősen lecsökkent a gyerekélelmeztetés támogatása, ráadásul a gyerekek döntő többsége szociális helyzete miatt térítésmentesen kapja az ebédet.
Farkas János polgármester elmondta: az önkormányzat és az egyház között kötött korábbi megállapodás ellenére az utóbbi években nem folytak egyeztetések az iskola önkormányzati támogatásáról. Ilyet idén sem tartottak még eddig, így az új helyi képviselő-testület nem is tudott szavazni ebben az ügyben. A polgármester szerint bár az iskola fenntartója az egyházközség, ám a magyarcsanádiak érdekeit képviselő önkormányzat is felelős annak zavartalan működéséért.
Ősztől is nyolcosztályos marad az oktatás.
Jani Jánosné igazgató ugyan nem kívánt nyilatkozni hírportálunknak, de azt elárulta, hogy nem személyes okok vezették, hanem az iskola anyagi helyzete miatt távozott az intézmény éléről. Úgy látta, hogy az anyagi gondok megoldása már meghaladta a határkörét. A volt intézményvezető, aki pedagógiai pályán szeretne elhelyezkedni, megerősítette, hogy részt vett a faluvezetés és az egyházközség vezetése márciusi megbeszélésén, ahol feltárták az iskola működtetésének folyamatosan nehéz anyagi helyzetét, itt azonban nem született konkrét megállapodás. Az általa kidolgozott takarékossági tervről pedig kiderült, hogy csak nagyon minimális összeget lehetett volna megspórolni, annak ellenére, hogy – fájó szívvel – megváltak két takarítónőtől.
Ez, információnk szerint azonban csak mintegy 2,5-3 millió forintos megtakarítást jelent.
A volt igazgató arra kérte a hozzá fordult szülőket, hogy ne vigyék el a gyerekeiket az iskolából, mely létszáma szerinte azért is csökkent, mert a tehetséges, jó tanuló gyerekeket a makói iskolákba íratják be a szülők.
Kondrát Zoltán a fenntartó egyházközség elnöke szerint a tanév ősszel ugyanúgy folytatódik, ahogy eddig is zajlott az iskolában.
– Márciusban valóban leültünk a magyarcsanádi polgármesterrel, a jegyzővel, a gazdasági vezetővel és az iskolaigazgatóval egy megbeszélésre. Azt vártuk, hogy az önkormányzat hozzáteszi az intézmény működéséhez azt az önerőt, melyet a velünk kötött szerződésben vállalt – mondta. Az elnök lelkész hozzátette: Farkas János polgármester ezt követően először a múlt héten kereste őt telefonon, épp amikor szabadságon volt.
– A jövő héten ismét leülünk egymással egyeztetni -mondta, s elárulta, meglátása szerint a gyermeklétszám csökkenését nem csak az egyre kevesebb gyerek, és a makói iskolákba való átíratás, de az is csökkentette, hogy több gyereket nevelőszülőkhöz helyeztek el, miután szüleik méltatlanná váltak nevelésükre.
Az elnök lelkész az iskolai étkezéssel kapcsolatos tartozásról azt mondta, hogy azt a magyarcsanádi önkormányzat a támogatás biztosításával lenullázhatná. Hozzátette: folyamatban van az új iskolaigazgató keresése. Az augusztus 13-tól veszi majd át az irányítást, mert „az intézmény nem maradhat vezető nélkül.”