Kilenc év után újra megnyitották a Röszke-Horgos határátkelőt
Kilenc év után újra megnyitották a régi Röszke-Horgos határátkelőt, az 5-ös úton – írja az MTI.
Az áteresztő pontot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Ivica Dacic szerb miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter adta át a forgalomnak.
A magyar politikus a köszöntőbeszédében elmondta, soha nem volt ilyen szoros együttműködés a két ország között, mint manapság. Úgy fogalmazott Magyarországnak és Szerbiának közösen kell leküzdenie az olyan, a gazdasági fejlődésnek gátat szabó, közép-európai létből fakadó versenyhátrányokat, mint a például a határok nehéz átjárhatósága, ezért is fontos, hogy új határállomások épüljenek a két ország között. Hozzátette, a Röszke-Horgos átkelő után, hamarosan egy újabbat avatnak Kübekháza és Bácsszentgyörgy között.
A miniszter szerint az Európa déli határaira nehezedő migráció nyomással is közösen kell megküzdenünk.
Forrás: MTI/Kelemen Zoltán Gergely
Magyarország és Szerbia bővíti azok lehetőségeit, akik törvénytisztelő módon kívánják átlépni a határt, ugyanakkor akadályokat állít azok elé, akik törvénytelenül próbálkoznak ezzel – nyilatkozta a politikus, majd hozzátette az ideiglenes biztonsági határzár felépítése nem emberi jogi, nem külügyi és különösen nem magyar-szerb kétoldalú kérdése.
Elhangzott még, Magyarország októberben az EU, a nyugat-balkáni országok, valamint Törökország kül- és belügyminisztereinek részvételével konferenciát kíván szervezni Budapesten annak érdekében, hogy közös megoldást találjanak a bevándorlási nyomásra. Hozzátette, szerinte ezeket a megoldásokat nem az Európai Unión belül kell keresni, ezért helyes volna, ha a közösség úgy adna fejlesztési támogatásokat harmadik országoknak, hogy azokat a bevándorlási nyomás csökkenését eredményező feltételekhez kötné.
Forrás: MTI/Kelemen Zoltán Gergely
Ivica Dacic az avatón arról beszélt, szeretné, ha minél előbb eljönne az az idő, amikor nincs szükség sem határátkelőhelyekre, sem határőrizetre, mert a két ország egyaránt az Európai Unió tagja. Hangsúlyozta, bár Magyarországra Szerbiából érkeznek az illegális bevándorlók, azok szerb területre is az Európai Unión keresztül jutnak el.
A szerb politikus szerint az országa egyedül nem képes megoldani az illegális bevándorlás okozta problémát. A helyzet érzékeltetésére elmondta, hogy belügyminisztersége idején, 2008-ban mindössze száz menedékkérelmet adtak be, mára azonban ez a szám hatvanezerre nőt.
Dacic megismételte a magyar kollégája szavait, miszerint az utóbbi évtizedekhez képest most a legjobbak a szerb-magyar kapcsolatok, amelyekre a kölcsönös bizalom és partnerség jellemző.
Forrás: MTI/Kelemen Zoltán Gergely
Az MTI tájékoztatása szerint az 5-ös úton található, kétszer kétsávos átkelőt az autópályáról letiltott járművek – és augusztusban az autóbuszok – kivételével a nemzetközi személyforgalom használhatja minden nap reggel hét és este hát óra között.