Plágiumgyanús könyvek publikálásával rövidítik a büntetésüket a romániai rabok

Plágiumgyanús könyvek és kétes értékű tudományos dolgozatok publikálásával rövidítik meg a büntetésüket a romániai elítéltek, egy hatályos jogszabály szerint ugyanis a feltételes szabadlábra helyezésnél a börtönben írt minden könyvért egy-egy hónapot elengedhetnek a büntetésből – írja az MTI bukaresti tudósítója.
A cikk szerint az Adevarul című lap a héten egy folytatásos riportsorozatban leplezte le, hogyan váltak termékeny „szerzőkké” olyan elítéltek, akik korábban még csak nem is olvastak könyveket, éveken át csak „az élet iskolájában” szerezett tapasztalataikkal hencegtek.
A témával kapcsolatban a Gandul című hírportál is készített egy összeállítást. Az oldal szerint még 2012-ben alig hét tudományos munka született a rácsok mögött, az utóbbi másfél évben csaknem kétszáz. A Gandul A tolvajok könyvtára címmel közölt írásában összesen hetvenhárom szerzőt azonosított. A korrupcióért elítélt ismert politikusok és üzletemberek mellett, kábítószer-kereskedők, népdalénekesek, nemi erőszakért bezárt elítéltek és korrupt forgalmi rendőrök is valósággal ontják a változatos tematikájú könyveket az idegenforgalomtól a fogápolásig, a légkondicionálástól a napenergiás autóig.
A távirati iroda lapszemléje szerint a petrozsényi mészárosként ismert sorozatgyilkos például a Teremtés vagy evolúció című filozofikus elmélkedésével próbálta szabadulását siettetni.
Először Adrian Nastase korrupcióért bebörtönzött volt miniszterelnök esetében kapott nagyobb publicitást a börtönkönyvekben rejlő lehetőség, mikor 2013-as feltételes szabadlábra helyezésénél kiderült, hogy tudományos tevékenységéért negyvenöt napot vontak le büntetéséből. Az egyetemi oktatóként is elismert politikus viszont csak két könyvvel szerepel a Gandul statisztikájában, messze lemaradva például az öt könyvet publikáló George Becalitól, a juhpásztorból milliomossá vált futballmecénástól.
Az Adevarul cikksorozata szerint a börtönben publikált könyvekkel nemcsak az a gond, hogy kétséges az irodalmi vagy tudományos értékük, sok esetben az is bebizonyosodott, hogy összemásolgatták őket. Becali állítólag sportújságokból vett át idézőjelek nélkül hosszú passzusokat, de a szintén ötkönyves George Copos volt államminisztert is plágiummal gyanúsították meg feltételes szabadulása után.
A lap megállapítja, a plágiummal sem kockáztatnak semmit az elítéltek, hiszen a büntetés csökkentésének csak az a feltétele, hogy a könyvet egy egyetemi oktató szakmai irányítása mellett egy akkreditált könyvkiadó jelentesse meg.
(Borítókép: illusztráció; forrás: Youtube.com)