Oroszné Seres Katalin: Nem olyan könnyű már a nőket “csokorba szedni”!
Oroszné Seres Katalin neve sok vásárhelyi számára ismerősen cseng. Pár éve találkoztam vele először, de az első perctől magával ragadt a mosolygós, barátságos személyisége. Bár az élet számtalan nehéz feladat elé állította, szerencsére pozitív gondolkodásmódja töretlenül megmaradt. Határozott és tapasztalt üzletasszony, jótékonykodik, női csoportokat fog össze.
Téged leginkább vállalkozónőként ismernek a városban. Hogyan kezdődött a karriered? Milyen nehézségekkel kellett megküzdened az induláskor?
22 éves korom óta vezető vagyok, 1979-ben kaptam az Áfésznél lehetőséget arra, hogy egy ruházati üzletet vezessek. Közel tíz évig voltam boltvezető, utána szülési szabadságra jöttem. 1990. január 16-án , amikor a fiam 11 hónapos volt, a férjem segítségével megnyitottuk a baromfi boltunkat a saját házunkban. Hozzá kellett szoknom, hogy a friss hús és a textil értékesítése között óriási különbség van. Kezdetben óriási forgalomemelkedést könyvelhettem el egészen 1996-ig. Akkor nyílt meg Szegeden a Metro áruház. Ez a tény valamint az éppen aktuális közműépítések nagyon sokat rontottak a forgalmon. A versenytársakkal is számolni kellett, akik egyre nagyobb számban jelentek meg a környezetünkben, de a hozzáértő kiszolgálással, a tisztasággal, a megbízható helyről származó áruinkkal álltuk és álljuk a mai napig is a versenyt. A kereskedelemi és a közgazdasági tanulmányaimnak meg a személyes hozzá állásomnak valamint a jól kiválasztott munkatársaimnak köszönhetően a mai napig sikeres a vállalkozásom.
Az időutazás után ugorjunk a jelenbe. Milyen tapasztalataid vannak, mennyire könnyű nőként helytállni az üzleti életben?
Nagyon komoly feladat nőként vállalkozást vezetni, mert a nőknek a munkájukon kívül még rengeteg területen kell teljesíteni. Nagyon nagy alázat, óriási munkabírás, jó időbeosztás és még számos dolog kell ahhoz, hogy sikeres legyen a nő a vállalkozásban. Számomra mindig is nagyon fontos volt a család, a barátok! Itt jön elő a jó időbeosztás témája: rangsort, a fontossági sorrendet nagy körültekintéssel kell meghatározni! Így juthat idő mindenre.
Neked mit tanított a vállalkozói lét?
A vállalkozói lét céltudatosabbá, kreatívabbá, gyorsabb észjárásúvá teszi az embert. Ezek a tulajdonságok az élet más területén is sokat segítenek. Nem elhanyagolható az sem, hogy közben igen nagy szervezőkészség alakul ki bennünk. Még van egy nagyon fontos dolog: az üzlettel kialakult nálam egy nagyfokú gazdálkodási képesség. Ez megint olyan dolog, ami az élet más területein is nagyon hasznos.
Évek óta a vállalkozónőket összefogó egyesületben tevékenykedsz, számos nőket segítő program fűződik a nevedhez. Mit tapasztalsz, mennyire együttműködőek a nők a városunkban?
2006 óta egy vállalkozónőkből álló egyesület vezetője vagyok. Az a tapasztalatom, hogy rengeteg munkával lehet olyan programokat kínálni a nőknek, amit érdekesnek találnak, mind emellett azt látom, hogy az utóbbi időben ez egyre nagyobb akadályokba ütközik. Nagyon nehéz jó „női programokat” szervezni! Leszűkült a köre azoknak a nőknek, akik megmozdíthatóak a témában. Nagyon sok nő küzd az egyedülléttel, különböző betegségekkel,nehéz anyagi körülményekkel stb., sokan elfásultak, érdektelenné váltak. Küzdenek a túlélésért. Szóval nem olyan könnyű már a nőket „csokorba szedni”!
Mit gondolsz, miben tudnák a nők egymást támogatni annak érdekében, hogy egyre több nő legyen elégedett az életével?
Sokat tudnának a nők egymásnak segíteni, ha volnának olyan helyek ahol a személyes tapasztalatokkal, történetekkel, példákkal ismertethetnék meg a többieket. A tapasztalataikat, jó megoldásaikat megbeszélve fejlődhetne a nők önbecsülése, problémamegoldó képessége stb. Szóba jöhetnének önfejlesztő, önismereti tréningek is!
Itt élsz a kezdetektől, itt vezeted évtizedek óta a vállalkozásodat. Számodra mit jelent Hódmezővásárhely?
Hódmezővásárhely számomra az életem helyszíne. Minden jó és kevésbé jó dolog itt történt velem. Azt gondolom, hogy igazi lokálpatrióta vagyok! Soha nem éreztem azt, hogy de szeretnék másutt élni! Ide köt a családom, a barátaim és a vállalkozásom is. Egyszerűen szeretem ezt a várost!
Mit szeretsz csinálni szabad idődben?
A szabadidőről: mindig fontos volt számomra a mozgás! Korábban kézilabdáztam, kondi terembe jártam, majd hosszú éveken keresztül aerobikra. Az utóbbi években a jóga és mostanában a tánc, amit testmozgásként örömmel gyakorolok. Ezen kívül kora tavasztól késő őszig a kertészkedés az, amire nagyon sok időt áldozok. Nagyon szeretem a színházat, a mozit.
Mi az a mottó, amit szívesen tovább adsz azoknak a nőknek, akik most kezdik a vállalkozásukat?
Azt tudom tanácsolni azoknak a nőknek, akik most szeretnének vállalkozást indítani, hogy ne akarjanak mindent egyedül csinálni! Kérjenek segítséget hozzáértőktől (pl: könyvelő)! Kérdezzenek meg idősebb vállalkozókat! DE EGYEDÜL DÖNTSENEK! Legyenek benne fizikailag is a vállalkozásukban! Csak akkor látják igazán mi az, amit elvárhatnak a beosztottjuktól, ha maguk is ismerik az összes munkafázist! Legyen bennük nagy kitartás és alázat a munka iránt! Ne torpanjanak meg az első akadálynál! Nagyon jó időbeosztással, a megfelelő rangsor felállításával igenis lehetünk jó vállalkozók, jó gyerekek, jó anyák, jó feleségek, jó barátnők!