Ságvári után Ortutay Gyulának is mennie kell

A Ságvári-gimnázium után most a szintén szegedi Ortutay Gyula diákkollégiumot akarja átneveztetni a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ – értesült a Délmagyarország.
A lap szerint a KLIK többek közt a Magyar Tudományos Akadémia huszadik századi önkényuralmi rendszerekhez köthető elnevezések tilalmáról szóló állásfoglalására hivatkozik, annak ellenére, hogy a néprajztudós neve nem is szerepel sem a tiltott, sem a nem használható, sem a nem ajánlott személyek között.
Ki lesz a következő? Radnóti Miklós, Juhász Gyula vagy József Attila? Már a Ságvári-ügyben is teljesen érthetetlen volt, amit a kormányzat művel. Ortutay Gyula esetében ez még kevésbé érthető, hiszen aki ismeri az életrajzát, tudja, hogy tudósember volt – nyilatkozta a napilapnak Botka László, a Tisza-parti város polgármestere.
Ortutay Gyula neve elsősorban néprajzkutatóként, azon belül is a folklorisztika egyik meghatározó alakjaként él a magyar tudományos köztudatban, ezzel együtt jelentős politikai karriert futott be.
A második világháború után a Független Kisgazdapárt képviselőjeként vallás- és közoktatásügyi miniszterré is megválasztották. A hivatalát az egyre inkább balra tolódó Dinnyés-, majd a kommunista hatalomátvételt előkészítő Dobi-kormányban is megőrizte, Rákosi Mátyás alatt azonban már nem.
Az egyetemi éveit töltötte a csongrádi megyeszékhelyen, így kapcsolódik városhoz. Fiatal kutatóként a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiumának is tagja volt. Jó barátságot ápolt Radnóti Miklóssal és Sík Sándorral.
A Tisza-parti városra a második szülővárosaként tekintett.
(Borítókép: Ortutay Gyula Kollégium; illusztráció; forrás: GoogleStreetView)