A Fontana segítségével rendeződik a társasház helyzete

2012-ben Szegeden a Derkovits fasoron kezdett társasház építésébe két különböző, de azonos érdekeltségű cég. Az azonos tulajdonú cégek két 21 és egy 16 lakásos társasházat építettek 60 ingatlannal. A három tömbből álló lakópark, hátsó 16 lakásos részét egy magánszemélynek adták el. A másik kettőt egyesével magánszemélyeknek értékesítették, ismertette a Vásárhely24 megkeresésére az ügy előzményeit Szabó Bálint a Likvid Kontroll kft ügyvezetője, a lakóközösség megbízottja.
A cég 2013 elejéig begyűjtötte a lakóktól az ingatlanok vételárát, ám azt már nem utalta tovább a hitelező Fontana Credit Takarékszövetkezetnek, hanem részben az építkezés finanszírozására, részben pedig egyéb beruházásaira fordította. A lakókkal közben olyan adásvételi szerződések köttettek, ahol vagy arról nyilatkozott a cég, hogy a lakások tehermentesek, vagy beleírták ugyan hogy keretjelzáloga van a Fontananak az ingatlanon, de a szerződésben azt ígérték 15, 30, vagy 60 napon belül vállalják annak tehermentesítését. Ez nem történt meg.
2013 őszétől a lakók folyamatosan hadakoztak igazuk bizonyítása érdekében, egészen 2015 elejéig. Volt aki a vállalkozót kereste fel, volt aki ügyvéd útján tett megkeresést, ám mindenki csak ígéreteket kapott – mondta el Szabó Bálint.
fotó: illusztráció: Derkovits fasor a google streetview-en
2015 elején összehívtak egy lakógyűlést, ahol úgy döntöttek, a 15 érintett ingatlantulajdonos, a vállalkozó jelenlétében megkeresi a Fontana Creditet. Mire azonban a Fontanahoz értek, a vállalkozó eltűnt. Éliás Csaba a Fontana egyik új vezetője ekkor szembesült az esettel, miszerint a lakástulajdonosok tőlük várják, a vállalkozó helyett álljanak helyt ügyükben.
A lakók a vételárat teljes egészében kifizették a vállalkozónak, ám az ezt a Fontana felé már nem tette meg, így a takarékszövetkezet az egyik tömb esetében 200, a másik esetében 150 milliós keretjelzálogot hagyott a lakásokon.
Szabó Bálint kérdésünkre hangsúlyozta, a Fontananak az lett volna ebben az esetben az egyszerűbb, ha a könnyebb ellenállás felé indul, magyarul mivel jelzáloga van a lakásokon, azokat elveszi és értékesíti – mint ilyesmi mást esetekben meg is történt. E helyett, a Fontana azt kérte, igazolják a lakók, hogy nincs tartozásuk a vállalkozó felé, – ezt mindenki meg is tette. Ezt követően egy saját hatáskörben hozott döntéssel a Fontana levette a jelzálogot és a követelést a lakásokról és a vállalkozón próbálja az általa ki nem fizetett tételeket behajtani.