Húsvéti szokások a nagyvilágból

Jézus Krisztus kereszthalálára és feltámadására emlékezik a napokban a keresztény világ.
A húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódóan, számos különböző rituálé, szokás, néphagyomány terjedt el a Föld különböző pontjain.
Ezek közül mutatunk most be három plusz egyet.
Fülöp-szigetek
Egy hívő a kereszten (Forrás: Youtube.com/Roberto Benvenuti)
A Fülöp-szigeteken, Ázsia legnagyobb római katolikus országában minden évben hívők egy csoportja vezeklés gyanánt keresztre feszítteti magát nagypénteken.
Sokan évtizedek óta rendszeresen résztvevői a szertartásnak, annak ellenére, hogy az egyház határozottan ellenzi azt.
A Fülöp-szigeteki, rítusból egyébiránt, az elmúlt öt-hat évben igazi turista látványosság lett, sőt, a helyiekkel együtt már külföldi zarándokok is megfeszíttetik magukat a filippinó „légiósokkal”.
Csehek
Pomlázka (Forrás: Wikimedia)
A Magyarországon is jól ismert locsolkodás mellett, az évszázadok alatt több más népszokás is elterjedt a szláv népek körében.
Csehországban például, „piros hétfőn” nem csak (kölni)vizet, de egy fonott ostort, „pomlázkát” is visznek magukkal a férfiak a hervadozó asszonyokhoz, és mielőtt nyakon öntenék, jól el is fenekelik őket.
Magyarországon, a közép-dunántúli megyék szlovákok lakta falvaiban él egy hasonló hagyomány. Ott „sibálásnak” nevezik.
Ausztrália
Bilby (Forrás: Wikimedia)
Ausztráliában, a nálunk ismert házi nyúl helyett a csendes-óceáni országban őshonos erszényes rokona, a bilby vált a húsvéti ünnepek jelképévé. No, nem azért, mert a Föld déli féltekén hiány lenne nyulakból. Épp ellenkezőleg!
Az 1800-as évek közepén, európai telepesek – talán honvágyból – két tucat tapsifülest hozattak az öreg kontinensről Ausztráliába, melyek nagyon rövid idő alatt be is népesítették az egész szigetet. Olyannyira, hogy a huszonnégy nyúlból pár év alatt több tízezer lett, komoly fejfájást okozva ezzel a helyi gazdáknak.
A nyulakra ma is terhes és kártékony jószágként gondolnak az ausztrálok, így lehet az, hogy a kisgyerekek, húsvétra, a csoki tojás mellé csoki bilbyt kapnak ajándékba a szüleiktől.
Húsvét-sziget
Moai (Forrás: Wikimedia)
A Húsvét-sziget lakói – a gyakorló keresztényeket leszámítva – nem ünneplik a húsvétot.
A 18-19. századi nyugati misszionáriusok ténykedése ellenére a ősi pogány kultuszok ma is tartják magukat az eldugott kis óceániai országban, de húsvéttal egy időben a helyi vallásnak sincs egyetlen ünnepe sem.