Napfogyatkozás: hiánycikk lett a védőszemüveg! Mit tehetünk?

Holnap, azaz március 20-án, pénteken, részleges napfogyatkozás lesz Magyarország felett. A napkorong közel hatvan százaléka teljes sötétségbe borul; a Dél-Alföld felett körülbelül háromnegyed tizenegykor.
A különlegesen ritka égi jelenséget (a következő évtizedek múlva lesz) azonban, csak speciális védőszemüveggel élvezhetjük a maga teljességében. Ilyet viszont már napok óta szinte sehol sem lehet kapni. Mit tehetünk?
Íme, néhány egyszerű és nagyszerű, bár kissé fapados megoldás a problémára.
Felejtsük el a régit!
Forrás:Magyar CSillagászati Egyesület/ MCSE.hu
Mindenekelőtt nézzük, mit ne tegyünk. Mondanunk sem kell (pontosabban, nem lehet eléggé hangsúlyozni), szabad szemmel senki ne nézzen közvetlenül a Napba. Az erős fény komoly szemkárosodást okozhat, sőt, meg is vakíthatja az óvatlan bámészkodót! A napszemüvegeket, de a fiók mélyén porosodó, 1999-es, régi napfogyatkozás-néző okulárét is elfelejthetjük. Utóbbit azért, mert az elmúlt tizenhat év alatt szinte biztosan lekopott róla a védelmet adó bevonat.
A városi legendákkal ellentétben a kormozott üveg, a CD, a floppyk mágneslemeze, a fotónegatív és a röntgenfelvétel sem jó erre a célra, de hegesztőpajzsok is csak akkor, ha legalább 13-as erősségű (DIN13-as) üveg van bennük.
Camera obscura
Forrás: Pixabay.com
A Krisztus előtti negyedik században a nagy görög gondolkodó, Arisztotelész is megcsodálhatta, amint a Hold sötétbe borítja a Napot. A filozófus észrevette, hogy a falevelek közt áthaladó fény, az égbolton látható napkorong fordított, ugyanakkor tökéletesen pontos képét rajzolja vissza a földre. Az első lyukkamerák, camera obscurák, és tulajdonképpen a mai modern fényképezőgépek is ezen az elven működnek.
Az Arisztotelész által látottakat mi is lemodellezhetjük. Fogjunk két lehetőleg fehér kartonlapot. Az egyiket fúrjuk át egy tűvel, vagy rajzszöggel (fontos, hogy a lyuk szép kerek legyen), majd álljunk háttal a napnak. A kilyukasztott kartont tartsuk a nap felé a másikat pedig úgy, hogy a fény rávetüljön. Valahogy így!
Forrás: Youtube.com/Society for Popular Astronomy
Furkálás helyett, ugyanezt megcsinálhatjuk egy tésztaszűrővel is.
Forrás: Youtube.com/Society for Popular Astronomy
Tükröm, tükröm
Kartonpapír helyett egy sima, mezei sminktükröt is használhatunk vetítőként. Természetesen a tükrön keresztül sem szabad közvetlenül a Napba nézni, de az abban megjelenő képet egy apró lyukon keresztül egy tiszta, egyenletes fehér felülületre visszaverhetjük. Így!
A fenti ötleteket a Mirror című brit lap vadászta össze. A videójukat a Society for Popular Astronomy nevű angol csillagász egyesület közreműködésével.
Forrás: Youtube.com/Society for Popular Astronomy