Illúzió és tükröződés

Illúzió és tükröződés – Bánffy Miklós művészi pályaképe címmel nyílik kiállítás a magyar kultúra napján, január 22-én, Hódmezővásárhelyen, a Tornyai János Múzeumban.
Bánffy Miklós életútja, politikai, irodalmi és színházművészeti munkássága még mai is “fehér foltnak” számít. A bonchidai grófot szépirodalmi alkotóként ‐ műveit Kisbán Miklós néven (is) jegyezte ‐ grafikusként, díszlet- és kosztümtervezőként is elismerték kortársai. Számos színmű szerzője, színpadi rendező, 1912-től 1918-ig a Nemzeti Színház és az Operaház intendánsa. A magyar politikai élet jelese, ciklusokon át országgyűlési képviselő, négy évig Kolozs megye főispánja, 1921-22-ben külügyminiszter. 1926-ban visszaköltözött Erdélybe, ahol az irodalmi és a közélet egyik legjelentősebb szervezője lett – vázolta fel röviden a gróf életútját Elek András, a Tornyai-múzeum sajtóreferense.
Forrás: Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
A megnyitó délután öt órakor lesz. A vernisszázson köszöntőt mond Kószó Péter alpolgármester és Gergelyné Tőkés Erzsébet, a Házsongárd Alapítvány igazgatója.
A kiállításmegnyitót követően, este hattól Bánffy, a polihisztor címmel szakértők mutatják be az író, grafikus, díszlet- és kosztümtervező, színpadi rendező, politikus, külügyminiszter munkásságát a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban. A beszélgetés meghívott vendégei Szebeni Zsuzsanna kurátor és Ács Piroska, az OSZMI igazgatója, valamint Csorba Mária szerkesztő, rendező.
Az esten részletek kerülnek bemutatásra a Vásárhelyi Televízió Törtfényben- Gróf Bánffy Miklós emlékév Erdélyben című sorozatából.
A kiállítást március 15-éig tekinthetik meg az érdeklődők.