quotescamera408D8217-1508-42F1-8C7C-9B81D4D48B57BF2C6754-57F9-416E-81DD-671EE8AD8D71DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D2DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D292333EC4-7DF2-4B9F-A7BF-114B75EE0347chevron_thin_rightchevron-downchevron-firstchevron-lastchevron-leftchevron-nextchevron-prevchevron-right582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FD582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FDchevron-upA659D4DE-32ED-45A3-A6C5-A48FFE2B488D75140C12-4E5F-4759-9FD3-4300BCD98B0CB69DB86E-0DDE-4383-BD92-653067C2563303A7445C-E555-4556-9278-5815BF71C9AF16DD793C-5D61-45BF-AFAF-6DE315DB19D01A6A983E-3DA3-4A07-ACA8-60B780BA8F5Bsearch-bigD9E58768-0281-47D1-8191-45C7CE673AF893DB4080-7C8D-467D-8E27-6ECB71C8D144C6DE3A5E-B153-4D9B-9D7B-F226C80BCB9A1D118CCB-65D4-4236-8317-A87D534DDCA8001646AA-7655-4585-ADCC-738ED6F09280
2025. 04. 21. hétfő
  -  Konrád
Promenad.hu archívum

A legmagasabb fokozaton a készültségi szint Franciaországban

2015. január 10.


Közben a francia belügyminiszter bejelentette: még hetekig fenntartják a főváros környékén a legmagasabb terrorkészültségi szintet, az ország többi részében pedig szigorítják a különleges intézkedéseket.

Fotó: bbc.com

Franciaországban továbbra is a legmagasabb szintű a terrorkészültség

„Azt kérem, hogy mindenki legyen éber, tartson össze, és legyen aktív” – kérte honfitársait a Francois Hollande francia elnök tévébeszédében. Mivel a veszélynek még nincs vége, fenntartják a központi régióban a terrorkészültség legmagasabb szintjét, az ország többi részében pedig szigorítják a különleges intézkedéseket. A mozgósított több ezer rendőr, katona és egyéb biztonsági személyzet létszámát több százzal növelik.

A terroristák összesen tizenhét embert öltek meg. Tizenkettőt a Kouachi-testvérek a Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztőségénél szerdán, velük pénteken végeztek a francia biztonsági erők.

Fotó: bbc.com

 

A testvérek halálával szinte egy időben a biztonsági erők megölték a Párizsban egy élelmiszerboltban túszokat ejtő iszlamista fegyverest is. A férfi először egy rendőrnőt lőtt le, majd Párizs külvárosában egy kóser boltban négy túszt gyilkolt meg pénteken.Egy nőről – a párizsi merénylő barátnőjéről – úgy tudják, még szökésben van.

A telefonhívások elemzése alapján bizonyosnak látszik, hogy a két merénylet elkövetői ismerték egymást, összehangoltan cselekedtek.

Fotó: bbc.com

Magára vállalta az al-Kaida

A Charli Hebdo elleni merényletet elkövető Kouachi-testvérek nem sokkal haláluk előtt, a nyomdából adtak interjút a francia BFM-TV-nek. Egyikük azt állította, hogy az al-Kaida jemeni szárnya bízta meg a gyilkosságokkal.

Egy videoüzenetben maga a terrorszervezet is magára vállalta a merényleteket.

Jemenben már évek óta igen erős az al-Kaida, az utóbbi évek zűrzavara pedig csak segítette a terrorszervezet növekedését. Az országnak már jelentős területeit tartják a kezükben, és szabályos háborút vívnak a központi kormány és az Irán által támogatott síita milíciák ellen.

Elemzők szerint éppen az Iszlám Állam megerősödése miatt állt elő most az al-Kaida is egy látványos akcióval. A két szervezet között ugyanis komoly verseny van, és sok al-Kadai csoport állt már át az erőszakosabbnak látszó Kalifátus oldalára.

A francia kormány szombaton válságtanácskozásra gyűlt össze, hogy elemezze a merényletek után kialakult helyzetet és kiderítse miért nem figyeltek fel a készülő terror akciókra.

Fotó: MTI/AP

 

Biztonsági szakértő: voltak hibák

Sikeres volt a tegnapi, párizsi rendőrségi akció, de voltak hibák – ezt mondta a Híradónak Tarjányi Péter rendőrségi szakértő. Szerinte például túszszabadításkor kialakult felfordulásban a merénylők elvegyülhetnek a tömegben, így pedig könnyen elmenekülhetnek vagy kárt tehetnek a rendőrökben. Közben már több mint egy tucat embert vettek őrizetbe a hatóságok, hogy kiderüljön: kik és milyen pénzből finanszírozták az elmúlt napok vérengzéseit.

Néhány óra leforgása alatt bejárták a világsajtót azok a felvételek, amelyen az látszik, amint a francia különleges alakulatok megközelítik, majd megszállják azt a kóser szupermarketet, ahol Amedy Coulibaly túszokat ejtett. A férfi azt követelte, hogy engedjék szabadon távozni a Kouachi-fivéreket, akik nem sokkal előtte egy Párizs közeli nyomdába menekültek. Itt vették körbe őket a kommandósok.

Egy amatőr felvételből már kivehető az is, hogy az üzlet redőnye előbb lassan felemelkedik, mögötte pedig feltehetően az egyik, már a behatolás előtt kivégzett túsz fekszik a földön. Először csak egy kommandós rohan be, a többiek pedig mintha megtorpannának egy pillanatra.

A túszok a rendőrök közé menekültek

A pillanatnyi bizonytalanság ellenére is sikeres volt a rendőri akció – mondta Tarjányi Péter. A szakember ugyanakkor egy másik hibára is felhívta a figyelmet: a túszok ugyanis a behatolás után azonnal a rendőrök közé menekültek. Tarjányi Péter szerint egy ilyen helyzetben akár egy túszejtő is vegyülhet a civilek közé, aki elmenekülhet vagy kárt tehet a rendőrökben.

„Egy beavatkozás során a taktikai egység, tehát a rendőri egység tagjai mindaddig mindenkit potenciális terroristának tekintenek, amíg nem tisztázódik, hogy ő most az elkövetővel volt. Elképzelhető, volt már olyan túszhelyzet is, ahol az elkövetők – például Moszkvában is – letették a fegyvert, és megpróbáltak elvegyülni a túszok között” – mondta a szakértő.

Az akció után feltételezhető volt, hogy az elkövető barátnője is bent lehetett az üzletben, aki a zűrzavart kihasználva elmenekült. Ezt egyelőre senki nem erősítette meg, de azzal már biztosan gyanúsítják Hayat Boumeddiene-t, hogy segített az akció előkészítésében. Ő most a legkeresettebb személy a francia rendőrség körözési listáján.

Az egyik terrorista megsérült a menekülés során

Coulibaly egyébként még azelőtt, hogy lerohanták a rendőrök, azt állította az egyik francia tévétársaságnak, hogy ő és a Dammartin-en-Goële-nél lelőtt Kouachi-fivérek összehangolták a túszejtéseket. Később kiderült az is, hogy a Charlie Hebdo szerkesztőségénél gyilkoló testvérpár egyike menekülés közben megsérült, már így érkeztek a nyomdához, ahol annak vezetője ellátta a sebét; a férfit ezután elengedték, de azt mindvégig nem sejtették, hogy rajta kívül még egy ember volt az épületben. A hírek szerint végül kirontottak a nyomdaépületből, ahol végeztek velük a kommandósok.

Az egykori túsztárgyaló, Végh József szerint az ilyen elkövetők inkább kivégeztetik magukat, minthogy elfogják őket. „A túszejtő tulajdonképpen elhatározta, hogy öngyilkos lesz, vagy kivégezteti magát, innentől kezdve az ő sorsát saját maga megpecsételte. Ebben az esetben azért a rendőrségnek van egy nagyon fontos kötelezettsége: lehetőleg ezt ne tudja megcsinálni, ne tudja végrehajtani, hiszen fontos információkhoz juthatna a rendőrség, ha ki tudná hallgatni ezeket az embereket” – mondta a szakértő.

A francia hatóságok a háromnapos hajsza alatt 16 embert vettek őrizetbe, folyamatosan hallgatják ki őket, hogy kiderüljön: pontosan kik és milyen pénzből finanszírozták Franciaország történetének egyik legvéresebb merényletét.

Fotó: MTI/AP

Magyarok a merényletről: nagy a feszültség

„Hasonlóan érzem magam, mint tizennégy éve, a szeptember 11-i terrortámadás után, az Egyesült Államokban” – így jellemezte a párizsi közhangulatot a Híradónak az egyik ott élő magyar fiatal. A francia fővárosban élő magyarok azt mondják: bár a pánik már megszűnt, még mindig nagy a feszültség. Mindenhol rendőrök, és fegyveres katonák állnak, és mindenki az elmúlt napok eseményeiről beszél.

Párizsban a pénteki túszdráma után érezhetően megkönnyebbültek a helyiek – ezt mondta szombaton a Híradónak az egyik ott élő magyar egyetemista lány. Gucsa Magdolna szerint a városban már nincs “pánikhangulat”, de a feszültség még érezhető, hiszen továbbra is a legmagasabb fokú a rendőri készültség. Nemcsak a közintézményekben vagy az üzletekben, de a tömegközlekedési csomópontoknál is nagyobb a biztonsági ellenőrzés – mondta egy másik Párizsban élő magyar.

A támadások után több, felújítás alatt álló épület állványait is kiplakátolták Párizsban: mindegyiken a “Je suis Charlie”, vagyis “Charlie vagyok” felirat olvasható – a helyiek ezzel fejezik ki szolidaritásukat a francia hetilappal.

A Híradó által megkérdezett Párizsban élő magyarok azt mondták, hogy akikkel beszéltek, azok egyöntetűen elítélik a Charlie Hebdo ellen történt támadást. Ezért a francia fővárosban élő külföldiek közül is sokan részt vesznek a vasárnapra szervezett emlékmeneten.

Orbán Viktor is részt vesz a megemlékezésen

Több európai vezető mellett Orbán Viktor miniszterelnök is elfogadta a francia kormány meghívását arra a megemlékezésre, amelyet vasárnap délután rendeznek Párizsban, az elmúlt napok merényleteiben elhunyt áldozatok emlékére. Az eddigi bejelentések szerint ott lesz Angela Merkel német kancellár, David Cameron brit miniszterelnök, a spanyol és az olasz kormányfő, valamint Donald Tusk az Európai Tanács, és Jean-Claud Juncker az Európai Bizottság elnöke is. Franciaország budapesti nagykövetének meghívására részt vesz a megemlékezésen Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke és Molnár Csaba a párt európai parlamenti képviselője.

Több százezren emlékeztek meg Franciaországban

Mintegy 700 ezren vonultak szombaton az utcára Franciaország vidéki városaiban az elmúlt három nap terrortámadásai 17 halálos áldozatának emlékére . A legtöbben, mintegy 80 ezren Toulouse-ban csatlakoztak a Charlie vagyok felirat mögött vonuló csendes menethez. A dél-franciaországi Pau-ban közel 40 ezren vettek részt az önkormányzat által szervezett csendes felvonuláson. A belvároson végighaladó tömeg élén gimnazisták tartották magasba a “Mindannyian Charlie-k vagyunk” feliratot.

A nyugat-franciaországi Nantes-ban 30 ezren voltak, Besanconban több mint 20 ezren, Lille-ben és Orléans-ban 22 ezren jelentek meg.

A 350 ezres lakosú Nizzában 23 ezren vonultak végig a Promenade des Anglais nevű híres tengerparti sétányon.

 

Fotó: bbc.com

Az egész világ a párizsi áldozatokra emlékezik

Az Egyesült Államoktól egészen Dél-Koreáig tízezrek gyűltek össze, fejezték ki részvétüket a terrortámadásban meggyilkoltak iránt, és ítélték el a gyilkosokat.

Együttérzését fejezte ki a muszlim világ is. Az Arab Liga főtitkárától a Hezbollah és a Hamász vezetőiig mindenki elítéli a terrort.

Romlik az Iszlám Állam helyzete

Az Európai Unióban lassan harminc millió muszlim él. Többségük békés polgár, aki maga is elítéli a terrorakciókat. Van viszont egy kisebbség – nagyobb részt második-harmadik generációs, gyökértelen fiatalok -, akiket vonz a terrorszervezetek erőszakra épülő kultúrája, és gyűlölik azt az országot, ahol felnőttek. Sokan közülük most már kiképzett terroristaként térnek vissza.
2012 kezdete óta több ezer külföldi harcos csatlakozott a szíriai fegyveres ellenzékhez. A magát Iszlám Államnak nevező terrorcsoport megjelenésével ez a folyamat erősödött fel. Mára több mint 15 ezerre teszik a Szíriában és Irakban harcoló külföldiek számát. Sok olyan európai születésű muszlim fiatal is van köztük, akik nem érzik magukat otthon a nyugati világban, és vonzza őket az erőszak kultúrája.

A legismertebb közülük az a brit angolsággal beszélő fiatal férfi, akit a média Jihadi Jiohnnak nevez – ő hajtotta végre a terrorszervezet legismertebb gyilkosságait. Szakértők szerint – Nagy Britannia mellett – Franciaország – ahol a lakosság egy tizede már muszlim – van a legnagyobb veszélyben.

„A francia hatóságok szerint legalább 1200 francia állampolgárságú dzsihadista harcol Szíriában vagy Irakban, valamelyik dzsihadista csoport oldalán, ezek közül a francia hatóságok szerint körülbelül 250 tért már vissza, akik ugyanúgy folytatják a merényleteket és terrortámadásokat hajtanak végre. 2014 májusában a francia rendőrségnek az utolsó pillanatban sikerült meghiúsítani egy robbantást a francia riviérán, amit francia állampolgárságú dzsihadista hajtott volna végre – mondta el a Híradónak Krajcsír Lukács elemző.

Irakban és Szíriában egyre romlik az Iszlám Állam helyzete, ezért a külföldi harcosok tömegével térnek haza. Az európai rendőrségeknek pedig az lenne a feladata, hogy eldöntsék, kik azok, akik kiábrándultak a szélsőséges iszlámból, és kik azok, akiket maga az Iszlám Állam küldött vissza, hogy Európában pusztítsanak. Ezt használhatták ki a francia terroristák. A rendőrség és a nemzetbiztonság erőforrásait ugyanis elsősorban a Szíriából hazatért muszlimok megfigyelése köti le. Egyes elemzések szerint ezért nem tűnhetett fel a francia hatóságoknak, hogy a Kouachi-fivérek készülnek a támadásra és jelentős fegyverarzenált szereztek be.

Az Európai hatóságoknak egyre nagyobb gondot okoz, hogy sok Franciaországban, Angliában, Németországban született és nevelkedett másod vagy harmadgenerációs bevándorló muszlim kap kiképzést a Közel-Keleten radikális iszlám terrorszervezetektől, mint ahogy az egyik Kouachi-tesvér a jemeni al-Kaidától. Őket pedig kifejezetten azért küldik haza, hogy terrorcselekményeket kövessenek el.

Jövő szerdán egyeztetne a Fidesz

Jövő szerdán egyeztetne a parlamenti képviselőcsoportok vezetőivel a terrorellenes fellépésről a Fidesz frakcióvezetője. Rogán Antal közleményében azt írta: a megdöbbentő és brutális franciaországi terrorcselekmények után szükség van arra, hogy hazánkban nemzeti konszenzus jöjjön létre a terror elleni fellépésről. Erről szóló szándékát a politikus pénteken ismertette a Hír TV-ben. Azóta az Jobbik elnöke jelezte, hogy fontosnak tartják a fórum időszakonkénti megtartását. Az MSZP pedig azt közölte, hogy a pártelnök részt vesz az egyeztetésen.

A Magyar Liberális Párt szerint Magyarországot nem a bevándorlóktól, hanem egy olyan rossz politikától kell megvédeni, mint amilyen a keleti nyitásé. A párt elnöke részvétét fejezte ki a francia terror támadás áldozatai és a francia nép felé. Azt mondta: a szörnyű terrorcselekményre nincs mentség. Fodor Gábor beszélt arról is: Magyarországon nagy figyelmet kell fordítani a rendőrség és a terrorelhárítás tagjainak megfelelő kiképzésére, de a szabadságot, a szólásszabadságot nem szabad korlátozni.

Forrás: MTI / M1 Híradó

Címkék: