Van-e alagútrendszer Vásárhely alatt?

Legendák, történetek szólnak arról, valódi alagútrendszer fut mélyen Vásárhely alatt. Időről-időre többen is eljátszanak a gondolattal, mi is az igazság valójában. Kiterjedt folyosórendszerre ugyan még nem bukkantak, ám erre utaló jelek, boltívek, pincék már megmutatták magukat. Mi most nem mindenre kiterjedő kutatásba kezdünk, inkább gondolatébresztőként mindenkit arra kérünk, akinek ennél több információja van, ossza meg velünk. Ha valamit rosszul, vagy hiányosan tudunk, azt is írják meg – [email protected] .
A vásárhelyi lokálpatrióták közösségi oldalán egyre többször bukkannak fel fotók, régi képek, melyek valljuk be, beindítják az ember fantáziáját.
Egy rövidke alagútról biztosan (biztosan?) tudunk. Ez két jelenlegi iskolát köt össze. A Szent István és a Liszt között fut a Vöröskereszt utca alatt. Fotó: Vásárhelyi Hírek. A képen a Liszt belső udvara látható.
Mi van az Andrássy alatt?
Ugyancsak beszédes az a fotó, melyet a facebook-on tettek közzé nemrég. Kiss Csaba felvételén több boltív és alagút, vagy járat szája látható. A szerző ezt 2005-ben fotózta az Andrássyn, ahol most mélygarázs, a munkaügyi központ, üzletek és társasház áll.
A téma nagy kutatója és szakértője volt többek között Herczeg Miska bácsi, aki levéltárosként rengeteg anyaghoz hozzájutott annak idején. 1998-ban arról írt, a Tiszttartói ház alól a hagyomány szerint több irányba is indultak alagutak. A mai Károlyi ház alatt azonban csak pincéket találtak. Az épület 1750 körül épülhetett. A 45 m hosszú és 8,8 m széles épület alatt két pincét alakítottak ki. A mai épület terveit Kopold Imre mérnök készítette, és az uradalom házilagos kivitelezésében, 1794-ben épült fel.
Az 1802. évi bővítés után és az 1808. évi tűzvész miatti átalakítás eredményeként alakult ki végső formája. Nevezték tiszttartó háznak, inspektorális kvártélynak és urasági háznak is, mert ebben volt a földesúr Károlyi grófok tiszttartójának lakása. Fönntartottak azonban a földesúr számára is külön 3 szobát. Ezen kívül az épület irodát, levéltárat és gazdasági rendeltetésű helyiségeket foglalt magában. Az itt székelő inspektor irányította a Károlyiak alföldi birtokainak mind a négy (Vásárhely, Szentes, Csongrád, Békéscsaba) uradalmát. 1902-ben a római katolikus egyház megvásárolta.
Alagút a Kutasi úton és a Serház téren
Rostás Geri a kutasi út környékén is bukkant alagutakra, sajnos úgy tűnik, ezek egy része már beomlott.
Gróf Károly Sándor 1726-ban építette az első serfőző házat a Kistó-ér partján. Helyére özv. gróf Károlyi Józsefné 1804 és 1809 között impozáns méretű serházat emeltetett. A klasszicista épület vastag falú, bolthajtásos, eredetileg zsindelytetős volt. Alatta teljes hosszában pince, amelyből két “alagút” vezetett a Kistó-ér partjára, innen nyerték a hűtővizet. A 20 és 30 hl-es vörösréz kazánokban évente 1800 hordó sört főztek. 1903-ban a város itt adott két szobát Tornyai Jánosnak. Jelenleg a Hód-Mezőgazda Zrt. központja. A legtöbb legenda ahhoz kapcsolódik, innen indul a város összes alagútja.
Rózsa Sándort lova várta a végén
Van ám alagút Székkutason is. A település legrégebbi épületében az egykori Veres csárda, majd Csiky-ház végében egy pincéből indul és halad a vasút felé. A legenda szerint Rózsa Sándor ezen át menekült, ha forró volt a talaj. Lova a kijárathoz volt kötve. Az alagút még ma is megvan, jövőre megpróbáljuk felderíteni.
Nem biztos, hogy ide tartozik, de hasonlóan érdekes, a Kálvin tér alatti alagút rész, mely tulajdonképpen a kút föld alatti emlékeit őrzi, és melyet nemrég vásárhelyi lokálpatrióták szintén felkerestek. Ezek is Rostás Geri felvételei.
Az alagútrendszerről több cikkben, írásban emlékezik Herczeg Mihály és Szenti Tibor is. Ha valakinek meg lenne a Vásárhely és Vidéke 1991 március 21-i száma, vagy a Szeremlei Társaság 2004-es évkönyve, vagy bármi egyéb adata, fotója lenne, írjon nekünk és küldje el – [email protected] .
forrás: nlvk / hodmezovasarhely.hu / vasarhelyilokalpatriotak / tourinform / Vásárhely24
fotók: Facebook / Kiss Csaba / Rostás Geri / tourinform / VH