Már most készüljenek a kutyások szilveszterre!

Többek között arra kérik a kutyatartókat, szilveszter napján mindenki próbáljon minél kevesebbet a közterületen lenni a kutyusával és javasolják, 18:00 után már ne menjenek ki velük az utcára.
41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 17/A§-a értelmében: 17/A. §30 Az állatban félelmet keltő, erős fény- vagy hanghatással járó tevékenységek, időjárási jelenségek teljes időtartama alatt, különösen az év azon szakában, amikor a polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletéről szóló jogszabály szerinti pirotechnikai termékek engedély, bejelentés nélkül is felhasználhatók, az állat tartójának gondoskodnia kell az állat félelmében történő elszökésének megakadályozásáról és törekednie kell az állat megnyugtatására – küldte az Állatmentés Örökké Természet És Állatvédő Egyesület és a Hódmezővásárhelyi Állatvédők Egyesülete. Még elmondták, szilveszter éjjelén a kutyák megkeresésében, mentésében, kisebb testű ebek esetén az elhelyezésében is segítenek Vásárhelyen, chip leolvasó is lesz náluk. Munkájukhoz szilveszter éjjelre jogosítvánnyal rendelkező sofőrt keresnek, autó van. Jelentkezni lehet, facebookon, vagy telefonon (06-70-607-6303), vagy a vásárhelyi állatvédőknél. Ezt a számot hívják akkor is ha sérült, vagy menekülő, durrogástól megrémült kutyát látnak.
Balog Ernő, a Hódmezővásárhelyi Állatvédők Egyesületének elnöke az alábbi jó tanácsokat küldte:
“Nagyon fontos, hogy szilveszterkor fokozottan figyeljünk oda házi kedvenceinkre, főleg a kutyákra. A petárdák és a különböző tűzijátékok hirtelen sípoló, robbanó hangja és fénye megijesztheti őket. Ilyenkor menekülni kezdenek, sokszor áttörve a kerítést. Veszélynek vannak kitéve, hiszen az utcákat róják napokig a hideg időben. Megelőzhetjük mindezt azonban, ha ebben az időszakban (dec. 31. délutántól – jan. 1. reggeléig) beengedjük őket a házba/lakásba, kialakítunk nekik egy biztonságérzetet nyújtó helyet és próbáljuk őket nyugtatni simogatással, a jelenlétünkkel, ha így is félne a robbanószerek hangjától.
Ha a kedvencünkről előre tudjuk, hogy retteg a hirtelen jövő hangoktól, ajánlatos – ha állatorvosát felkeresi és az állat egészségi állapotának megfelelő, különböző speciális nyugtató gyógyszert írat fel. Ez segíthet az éjszakát átvészelni. A paneltömbökből levitt ölebekre is vigyázzunk, ellenőrizzük a póráz állapotát, nehogy az ijedségtől megrántsa azt – elszakadjon, majd elmeneküljön.
Ha elveszne a háziállatunk, mindenképp jelezzük a lakhelyünkhöz közeli állatvédelmi szervezetnek, illetve hirdessük a közösségi oldalainkon, ugyanis a Facebook-on az állatvédők „ügyeletes” csoportokat szoktak létrehozni minden év szilveszterén a kedvenceink érdekében, hogy mihamarabb hazajuthasson, ha elszökne otthonából. Nagy segítségünkre van a chip, így javasoljuk mindenkinek, aki eddig nem tetette bele kutyájába, kérjük tegye meg biztonsági okokból. Vigyázzunk minden állatra szilveszterkor!”