Vásárhely értéke és jelképe a tiszta víz

Az „ artézi kutak jelentősége az Alföld vízellátásában” címmel tartottak konferenciát Vásárhelyen a András János – Mucsi Mária által kezdeményezett artézi kút 130 évvel ezelőtti átadása kapcsán pénteken.
Harmat Péter főszervező, a kutak nagy ismerője és kutatója elmondta, 10 évente emlékeznek meg a kútról melyet 1884-ben, másodikként fúrtak Vásárhelyen, de sokkal népszerűbb lett mint az 1880-ban létrehozott első. Az egész napos konferencián Nagy András János és családjának kezdeményezése mellett az Alföld és Vásárhely vizeinek értékeiről, jelentőségéről is megbeszélést tartanak. Harmat Péter elmondta, kiterjed kutatómunkát végzett és végez a város artézi kútjai nyomában és olyan kutakat lelt fel mint a Császtvay-kút Susánban. Erről nem igen lelhetők fel adatok. A Susán Vendéglőnél állt a Bárd utca torkolatánál, de sok időre eltűnt. Kezdeményezésére, felkutatott tervek alapján állították vissza eredeti állapotára.
Ez a kút az országos médiába is bekerült a Vásárhely24 jóvoltából (a közelmúltban is), hiszen egy lakossági fórumon kapatos egyének ennek medencéjébe pottyantak bele, miközben Lázár János miniszter utcafórumán vettek részt.
Hegedűs Zoltán alpolgármester köszöntő beszédében elmondta, az egészség és a tisztaság jelképei a vásárhelyi kutak sokasága. Vásárhelyre jellemző a versenyszellem, hogy a lehető legtöbb dologban első legyen. Ilyen volt az ország első artézi kútja, az 1880-ban átadott Bakay-kút. A Nagy András kút pedig jelképe a városra jellemző összefogásnak is, mivel azt önzetlenül, adományokból építették, hogy utána napi 1 millió liter vízzel szolgálja a vásárhelyieket.