Szövőüzemet indított az apátfalvi önkormányzat

Korom András – Apátfalva
Az induló költségek csökkentése érdekében egyelőre az apátfalvi polgármesteri hivatal udvari volt tanácstermében működik az a kézi szövőüzem, mely a Start munkaprogram támogatásának köszönhetően kezdte meg működését. Ha biztonságos lesz a termelés és értékesítés, s bővíteni kell a kisüzemet, más helyre költözhetnek.
– Régebb óta tervezzük a kisüzem indítását, de csak most volt rá megfelelő támogatás. Azért akartuk, hogy működjön, mert az őszi-téli időszakban már nehéz munkát biztosítani a közmunkásoknak, főleg a nőknek. Február 28-ig ebben az üzemben 10 női közunkás dolgozik.
Varga Péter polgármester: Hosszútávú célunk a kisüzem nonprofit vállalkozássá válása.
A munkát szeptember 1-jén kezdték meg pályázati pénzből vásárolt 4 szövőszékkel, ám a szegedi SZEFO Zrt. jóvoltából hamarosan még ugyanennyit és varrógépeket is kapnak. Az önkormányzat nem titkolt célja, hogy a újra feltámasszák az egykor virágzó helyi hagyományos kézi iparművészetet.
Az üzemben dolgozó asszonyok – akik most tanulnak bele a ebbe a munkába – egyelőre zömében rongy- és faliszőnyegeket valamint ülőpárnákat készítenek, ám a termékskála hamarosan kézműves termékekkel, ajándék-, dísz- és használati tárgyakkal, terítőkkel bővülnek. Ezeket a híres apátfalvi fehér hímzés és az itteni mintavilág felhasználásával tesznek egyedivé.
A község egyébként az idén 180 közmunkást foglalkoztatott.
Prémium kategóriás szőnyegek kerülnek ki a szövőüzemből.
A kisüzemnek nevét az önkormányzat ötletpályázaton keresi, s vasárnapig várják a javaslatokat. A jó név azért is kell mert honlapja is lesz és a tervek szerint webáruházat is indítanak.
Az itt készült termékekből e hónap közepén kaphatnak ízelítőt az érdeklődők, majd különböző piacokon, így Makón és Szegeden is elérhetők lesznek, ennek érdekében már felvették a kapcsolatot különböző partnerekkel, hogy az apátfalvi üzem termékei az ország minden pontjára eljussanak..
Télen is munkát adnak a helyi asszonyoknak, lányoknak.
– A hosszú távú célunk az, hogy a szövőgyár a későbbiekben a saját lábán is megállna, azaz olyan önfenntartó nonprofit vállalkozássá válna, amely biztosítja az itt dolgozók megélhetését. Ez lesz a nehezebb feladat. A webáruházat azért szeretnénk elindítani, mert a község és térsége korlátozott felvevőpiacot jelent – árulta el Varga Péter, Apátfalva polgármestere.