A téli közlekedés veszélyei
A vezetési szokásokban és a vezetési stílusban az előrelátásnak, az óvatosságnak és a biztonságnak kell érvényesülnie. Talán a téli időjárási viszonyok között történő közlekedés során van leginkább szükség a másik közlekedő partnerrel szemben tanúsított előzékenységre, messzemenő toleranciára.
A Csongrád Megyei Balesetmegelőzési Bizottság az alábbiakra hívja fel a közlekedők figyelmét:
– Téli időszakban hidakon, felüljárókon és erdősávval védett útszakaszokon fokozottabban számolni kell az úttest eljegesedésével. A vizes útszakaszról jeges útszakaszra való ráfutás ismertető jelei lehetnek az úttest felületének színváltozása, illetve a kerekek gördülése által okozott hanghatás csökkenése.
Alaposan vizsgáltassa át járművének műszaki állapotát.
– A nyári gumiköpenyek tapadási tulajdonságai hideg időjárási viszonyok között jelentős mértékben csökkennek, cserélje le téli gumikra! Már +7° C külső környezeti hőmérséklet alatt a téli gumiabroncsok előnyösebb tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a nyáriak.
– Ne használjon 4 mm-nél kisebb mintázat mélységű téli gumiabroncsot!
– Fordítson különös figyelmet a gumiabroncsok levegőnyomására, amelynek általában 0,2 barral többnek kell lennie, mint az azonos méretű nyári abroncsénak.
– Vizsgáltassa meg szakemberrel régebbi téli gumiabroncsait, mielőtt azokat felszerelné, üzembe helyezné! A tél folyamán az ellenőrzést többször is ismételje meg.
– A már futott téli abroncsainak pozícióját cserélje meg, így viszonylag egyenletes lesz az abroncsok természetes elhasználódása.
– Ha két új és két régebbi téli abroncsot szerelne fel, az új abroncsokat biztonsági okokból helyezze a hátsó tengelyre!
– A légzsák nem helyettesíti a biztonsági övet! A légzsákot az üléshez biztonsági övvel rögzített emberekre tervezték. Ütközés esetén a tehetetlenségi erő miatt előre csapódó testet az ellenkező irányból nagy erővel berobbanó légzsák nem védi meg, sőt további sérüléseket okozhat.
– Esőben, hóban a járművezető által belátott távolság csökken. A levegő kevésbé átlátható a páratartalom miatt. A járművek körvonalai elmosódnak, a valóságosnál távolibbnak látszanak. A közlekedő járművek távolságát sokan túl-, sebességét viszont alulbecsülik.
– Egyes utakon számítani kell arra, hogy az esővel együtt megjelenhetnek állati erővel vont járművek, mezőgazdasági gépek. Az említett járművek által felhordott sár csúszóssá teheti az utakat!
– Semmit ne csináljunk hirtelen! Haladásunk során a autó stabilitása jeges útszakaszra való ráfutáskor váratlanul megváltozik. Ebben az esetben minden hirtelen mozdulat a kormányon, féken, gázon tragédiához vezethet. Gázlevétellel és motorfékkel csökkentsük a sebességet!
Forrás: Csongrád Megyei Balesetmegelőzési Bizottság